Manşet


Diyanet İşleri, Müezzinleri Uyardı: "Arada Ezanları Da Okumayı Unutmayın!"

Diyanet İşleri, Müezzinleri Uyardı: "Arada Ezanları Da Okumayı Unutmayın!"
bir PAMIR01 haberi / 17.7.2016 18:22:14

Ülke genelinde aralıksız sela verdikleri için esas işlerini aksatan din görevlileri Diyanet İşleri tarafından uyarıldı. Yapılan yazılı açıklamada şu sözler yer aldı:

"Hayır, On Sela Bir Ezan Yerine Geçmiyor"

"15 Temmuz 2016 akşamı ülke genelindeki 85 bin camiden eş zamanlı okunan selalar ve yapılan anonslar bu haysiyetsiz darbe girişimini engellemede büyük rol oynamıştır. Tüm din görevlisi arkadaşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz ancak gelen şikayetler üzerine anlaşılmıştır ki çoğu müezzin aralıksız olarak sela okumaktan ezanları aksatmıştır. Sosyal medyada dolaşan 'On sela vermek bir ezan okumaya eşdeğerdir', 'En çok sela vereni Ankara'ya tayin edeceklermiş', 'Diyanet İşleri Başkanı Görmez başkomutan olmuş, ezanları kaldırmış' ve benzeri söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır. Ey din görevlilerimiz, birinci vazifeniz olan ezanları okumayı aksatmayın, selalara da devam edin. Bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifeniz; Türk İstiklâli ve Sayın Cumhurbaşkanımızı kurtarmaktır! Muhtaç olduğunuz kudret, boğazınızdaki asil ses tellerinde mevcuttur."

Alo Fetva Hattı: "Aralıksız Olarak Sela Dinleyenler Muhakkak Cennet'e Yaklaşır"

Ülkenin içinden geçmekte olduğu bu talihsiz günlere rağmen, Alo Fetva Hattı kafası karışan vatandaşların sorularını cevaplamaya devam etti. "Kaynım selalar esnasında uyuyordu, bense hep dinledim. İleride bir faydasını görür müyüm?" sorusu "Meydanlarda dinlediyseniz sevabı daha çok olur ama evde de dinlemek muhakkak sizleri Cennet'e bir adım daha yaklaştırır. Sonuçta en kısası bir dakika sürse, 1500 tane dinleseniz, çarpın onları. 1500 dakika daha yakınsınız öbür tarafa" şeklinde cevaplanırken, "Meydanlarda demokrasi mücadelesi verirken kaçırdığımız namazlar ne olacak?" sorusuna "Kaza etmenize gerek yok, Cumhurbaşkanı aksini söyleyene kadar meydanlardan ayrılmayın" cevabı verildi. "Darbecilerin başını kesenler de Cennet'le müjdeleniyor mu?" sorusunun ile cevapsız bırakıldığı dikkat çekti.

Müezzinler Şikayetçi: "Sela Yerine Ezan Okuyunca Dayak Yiyoruz."

Diyanet İşleri'nin yaptığı yazılı açıklamadan sonra yurdun dört bir yanından ajanslara, din görevlilerin yaşadığı sıkıntılar ile alakalı haberler düşmeye başladı. 

- Erzurum Murat Paşa Camii'de akşam ezanını okumak için selaya ara veren müezzin darbe karşıtı bir grup vatandaş tarafından dövüldü.

- Trabzon'da Santa Maria Katolik Kilisesi’nin zangocu, dinler arası dayanışma mesajı vermek için sela okumak yerine çan çalınca linç girişimine uğradı. "Ben de Anadolu çocuğuyum, Facebook'uma bakın babadan AKP'liyiz biz" sözleriyle kendini savunan zangoç polis tarafından kurtarıldı.

- Kırklareli Merkez Dolhan Köyü'nde "Gecenin köründe niye sela okuyorsun?" diyerek imamı döven 7 kişi kolluk kuvvetlerince göz altına alınarak darbeye iştirak etme suçlaması ile yargıya teslim edildi.MANŞET

Hükümetle Arasını Düzeltmeye Çalışan Hürriyet Gazetesi, İsmini "Yeni Hürriyet" Olarak Değiştirme Kararı Aldı... »

Hükümetle Arasını Düzeltmeye Çalışan Hürriyet Gazetesi, İsmini "Yeni Hürriyet" Olarak Değiştirme Kararı Aldı...

Geçtiğimiz günlerde TSK'dan yapılan bir açıklamayı "Karargah Rahatsız" başlığı ile veren Hürriyet Gazetesi ile hükümet arasında sular durulmuyor. Karargah'ın değil kendilerinin "rahatsız" olduğunu ifa

devamı »
MANŞET

10 Gündür Kendisinden Haber Alınamayan Rus Lider Putin’in Umre'de Olduğu Ortaya Çıktı »

10 Gündür Kendisinden Haber Alınamayan Rus Lider Putin’in Umre'de Olduğu Ortaya Çıktı

Kazakistan gezisi, Rus İstihbarat Teşkilatı ile yapacağı toplantılar da dâhil birçok programını iptal ederek ortalıktan kaybolan Putin'in Umre’ye gittiği ortaya çıktı. Rus halkı bir hafta önce Müslüma

devamı »