Manşet


Diyanet İşleri Başkanlığı, "Cenaze Namazında Doğru Bilinen Yanlışlar" Konulu Retro-Füturistik Hutbe Okutmaya Hazırlanıyor...

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Cenaze Namazında Doğru Bilinen Yanlışlar" Konulu Retro-Füturistik Hutbe Okutmaya Hazırlanıyor...
bir vandam haberi / 10.9.2015 23:42:14

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Eylül'de katıldığı bir askerin defin töreninde cenaze namazı bitiminde selam vermemesi ülkenin ana gündemlerinden biri haline geldi. Konuyla ilgili çok fazla yazıldı çizildi. Sosyal medyada konu hakkında çeşitli fikirler öne sürüldü. Gelinen noktada ise halk her konuda olduğu gibi bu konuda da ikiye bölündü.

Tartışmaların Sebebi Gündem'de Kayda Değer Konu Olmaması mı?

Ortadoğu coğrafyasında üzerinde konuşulmayacak bir olayın, Türkiye'de bu denli gündeme oturması şu an ülkenin içinde bulunduğu istikrar ve sükunetin bir sonucu olarak kayda değer bir konunun olmaması gösteriliyor. Cizre'de 7 gündür süren kuşatma ve öldürülen 20 sivil, Halkların Demokratik Partisinin 200e yakın merkezinin yakılması, Kitlesel yürüyüşler,

70 yaşındaki insanların bile ülkenin farklı bir bölümünden olması sebebiyle linç edilmesi, doların yükselmesi, borsanın düşmesi, basın yayın merkezlerinin basılması, halkın korku ve panik içinde olması gibi önemsiz gündem maddeleri içinde bu konunun öne çıkması uzmanlar tarafından olması gereken rutin durum olarak yorumlanıyor.

Son zamanlarda ülkenin siyasi yapısına paralel olarak Diyanet İşleri Başkanlığının çokca görünür hale gelmesi nedeniyle, ülkenin kritik gündemlerinde Diyanet'in konuyla ilgili ne söyleyeceği, ne düşündüğü merak edilir oldu. Cumhurbaşkanı'nın cenaze namazında selam vermemesi ya da selam vermeyi unutması gözleri bir kez daha Diyanet'e çevirdi. Gücünü halktan alan Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir mevkinin yıpratılmaması için çalışmalara başlayan Diyanet konuyla ilgili hutbe hazırladı.

Cuma Hutbesinde Halkla Paylaşılacak

11 Eylül Cuma günü tüm yurtta okutulması düşünülen hutbe'de Cenaze namazıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar ve retro-füturistik önerilerin halkla paylaşılacağı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre diyanetin düşünceleri kısaca şöyle bir kısmı şöyle olacak.

Cenaze Namazında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cenaze namazında diğer namazlarda olduğu gibi rüku ve secde yoktur. Selam vermek ise vaciptir. 

Rükünleri kıyam ve tekbirdir. İhtiyati tekbirler zaten imam tarafından getirilmektedir. Dolayısıyla cemaatin aksiyon alması gerekmez.

Secdeye gitmeyen ve selam vermeyen birini cenaze namazında gördüğümüzde "bu nasıl namaz kılıyor?"  diye düşünmemiz, dini konularda eksik olduğumuzu ele verecektir. Böyle düşündüğümüzde cenaze namazı tabiri dahi yanlıştır.

Cumhurbaşkanı Sağ'a ve Sol'a Eşit Mesafede Olduğu İçin Cenaze Namazında Selam Vermedi

Hem tarafsızca, herhangi bir partiye 400 milletvekili isteyen bir cumhurbaşkanına da  ilk olarak "sağ" tarafa selam vermesi pek yakışmazdı. 

Nitekim sola selam verildikten sonra sağa selam vermenin hükmü sakıt olur, yani daha verilmez. Önce sağ'a sonra sola selam vermesi eşitlik ilkesine de aykırı. Bu durumda ortadakilerin durumu ne olacaktır?

Zaten cenaze namazı dediğimiz aslında bir namaz değil duadır. Duanın şekli ve mekanı yoktur. Zaten dikkat edilirse cenaze namazı denilen dini ritüel hemen hemen her mekanda yapılabilmektedir.

Din ve Diyanet Önerilere Açıktır

Cenaze duasının ya da yaygın tabirle cenaze namazının şekli ile ilgili referandum yapılarak netliğe kavuşturulmasını öneririz. %52 oyla seçilen bir cumhurbaşkanı bu hareketi unutarak yapmıştır diyemeyiz. Konunun tartışılması için yapıldığı kanaatinden yola çıkarak halkın da bu sürece dahil olmasını çözüm önerilerine aktif katkıda bulunması gerekmektedir.

Cumhurbaşkanı hepimizin cumhurbaşkanı, din hepimizin dini. El birliğiyle önce cumhurbaşkanımızı sonra da dinimizi koruyalım.

Amin...


MANŞET

Eşine Edep Dışı İltifatlarda Bulunulmasını Kabullenemeyen Emine Erdoğan Sosyal Medya Hesaplarının Adını Değiştirdi: “Emine Tayyip Erdoğan” »

Eşine Edep Dışı İltifatlarda Bulunulmasını Kabullenemeyen Emine Erdoğan Sosyal Medya Hesaplarının Adını Değiştirdi: “Emine Tayyip Erdoğan”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aşkını ilan eden iş adamlarının, “ısırırım, yalar-yutarım” tarzı sevgi sözcüklerinde bulunan seçmenlerin sayısı her geçen gün artarken eşine meydanlarda ağza alınmayacak iltifa

devamı »
MANŞET

%60 Evet Çıkacak Diyen Adil Gür: "Daha Fazla Mühürsüz Zarf Eklenerek Bu Oran Yakalanabilir." »

%60 Evet Çıkacak Diyen Adil Gür: "Daha Fazla Mühürsüz Zarf Eklenerek Bu Oran Yakalanabilir."

Referanduma birkaç gün kala yaptırdığı anket sonuçlarını paylaşan ve "%60 evet çıkacak" diyen Adil Gür, referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından topu YSK'ya attı. Kendilerinin beklediğinden dah

devamı »