Manşet


Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti...

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle  Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti...
bir lombak haberi / 1.12.2014 04:30:05

    Gabon'da hükümet bir süredir tatsız bir  sorun sebebiyle dışişlerinde büyük sorunlar yaşıyor. Disiplinsiz hareketleri yüzünden Gabon'la Fransa hükümeti arasındaki ipleri kopma noktasına getiren Gabon'un Fransa Büyükelçisi Paul Ona Mbaye bir süre önce Gabon Başbakanı Ojen Tolsuje tarafından ülkeye geri çağrılmıştı. Ancak uzun bir süre kendisine gönderilen telgraflara herhangi bir geri dönüş yapmayan Mbaye, hakkında çıkan asılsız dedikodulara bir son vermek için Fransa'da saygın bir yerel gazeteye konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. O röportajdan bazı satır başları.

"KENDİ DÜZENİMİ KURDUM BURADA"

    "Açıkça söylemek gerekirse; bakıyorum da, Gabon'daki hayatımın sevilesi hiçbir yanı yokmuş. Devlet kademesinde önemli yerlere geldiğim halde geçimimi kerestecilikle sağlıyordum. Kimsenin diplomasiden zerre anladığı yok ve diplomatlara saygısı yok. Fakat Fransa'da işler çok başka türlü işliyor. Buraya geldikten iki sene sonra Fransız yetkililer Gabon Büyükelçiliği binasını ziyaret ettiler. Gelenlerden biri  "Burada it yaşamaz, sen nasıl bugüne kadar dayanabildin?" gibi ağır sözlerle katlandığım eziyete dikkat çekti. Sonra Fransa'nın bana bir an önce yardım eli uzatacağını söyleyerek çekti gittiler. Ertesi gün çok şaşırtıcı şeyler oldu. Gerekli yerlere talimat vermiş olacaklar ki Belediye işçileri gelip elçilik binasını bir güzel onardılar. İçeriye erzak filan bıraktılar, hatta iki koli de Parliament. Sonra bu yardımların ardı arkası kesilmedi. Bu yaşama kısa sürede  alıştım. Anlayacağınız kendi düzenimi kurdum burada.  Ben artık bir bireyim ve Fransa'yı çok seviyorum."

"İLK BAŞLARDA OTOBÜS PARAM OLMADIĞI İÇİN DÖNEMEDİM...."

"Aslında ilk başlarda Gabon'a dönmeyi düşünmedim değil. Memleketim Nkolabona'yı çok özlemiştim. Fakat o sıralar telefon bağlatamadığım için Gabon'daki yetkililerle ancak telgraf yoluyla anlaşabiliyorduk. Onlara otobüs param olmadığı için Gabon'a geri dönemediğimi ve bana bir an önce yol harçlığı göndermelerini yazmıştım. Ancak sanırım bütçe yetersiz olduğu için tüm yetkililer üç maymunu oynadı. Ben de onlardan umudu kesip  başımın çaresine bakmaya karar verdim. İlk zamanlar incik boncuk filan sattım orda burda. Ancak bir süre sonra da Büyükelçilik sayesinde işleri büyüttüm."

"YAPTIKLARIM YOLSUZLUK OLARAK LANSE EDİLDİ, HALBUKİ NE ALAKASI VAR?"

    "Fransa'da "Le vié" adında bir dernek Gabon'daki AİDS hastalarına yardım için para mı ne topluyormuş. Bana bu projede yer alıp alamayacağımı sordular. Cebimden tek kuruş çıkmayacağını duyunca içtenlikle kabul ettim. Daha sonra öğrendim ki bu toplanan paraları Gabon'a benim aracılığımla yollayacaklar. Ne gerekiyorsa yaparım dedim. Sonra bir baktım "Le vié yetkilileri deste deste paralarla büyükelçilik binasına geldiler.  Onlara gerekli teminatları verdim, sağolsunlar, paraları bırakıp gittiler. Ben bu parayı Gabon'a gönderirsem ne olacağını tahmin edebiliyordum. Muhtemelen daha hükümete bile ulaşmadan postanede paranın üstüne birileri konardı. Hükümete ulaştırılsa zaten kabinenin hepsi AİDS'ten mustarip... Bu paranın tamamı bize gönderildi deyip hepsinin üstüne yatarlardı. Ben de baktım ki bu yardımı Gabon'daki AİDS mağdurlarına yar etmeyecekler, onunla birtakım yatırımlar yapmaya karar verdim, iyi de oldu çok şükür. Üzüldüğüm şeyse Yaptıklarım Gabon ve Fransa hükümeti tarafından yolsuzluk olarak lanse edilmesi, halbuki ne alakası var? "

 

 


MANŞET

Amerikan Basını, 20 Dakika Süren Trump-Erdoğan Görüşmesini Dünden Beri Aralıksız Anlatan Türk Basınından Yardım İstedi: "Ne Konuştular Bize De Söyleyin Olum" »

Amerikan Basını, 20 Dakika Süren Trump-Erdoğan Görüşmesini Dünden Beri Aralıksız Anlatan Türk Basınından Yardım İstedi: "Ne Konuştular Bize De Söyleyin Olum"

16 Mayıs'ta Beyaz Saray'da Trump-Erdoğan arasında ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleşti. 20 dakika süren görüşmeyi dünden beri aralıksız anlatan, görüşme üzerine birçok yazı yayınlayan Türk basını, ABD

devamı »
MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Çıkış; "Berlin'de Cuma Namazı Kılacağız" »

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Çıkış; "Berlin'de Cuma Namazı Kılacağız"

Adalet Bakanı'nın Almanya'ya alınmaması üzerine başlayan Türkiye-Almanya gerilimi devam ediyor. Bazı Avrupa ülkelerinde Türkiye'den siyasilerin Avrupa'da miting yapması yasaklanırken, Cumhurbaşkanı Er

devamı »