Manşet


Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...”

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...”
bir Kankee haberi / 27.6.2015 03:56:56

Hinduizm, Brahmanizm, Budizm ve daha birçok dinin yaşam alanı olan Hindistan’da kültürel zenginlik, hayatı durma noktasına getirdi. Her din için bayram tatili verilen ülkede nerdeyse çalışılacak günün kalmaması başbakanı çileden çıkardı. Son olarak Jarawa kabilesinin Oklu Kirpinin Üstüne Oturma ritüeli için yapılan davete cevaben konuşan Narendra Modi, “Eheh, tabii çok manidar bir etkinlik elbette ama bende kireçlenme var eğilemiyorum. Hem yeri gelmişken de bayramlar sebebiyle ülkede iş yapılamaz oldu, en azından arefelerin tatilinde ısrarcı olmasak…” sözleriyle konuyu kamuoyunun gündemine taşıdı.

“Her duyduğunuza inanıyorsunuz!...”

Dinlerin kültürel açıdan da bir zenginlik olduğunu ifade eden Modi, dinler tarihinin büyük bir evrim geçirerek 4 büyük dine kadar daraltıldığına dikkat çektiği konuşmasında, “Ama her ne hikmetse benim ülkemde kimse bundan haberdar değilmiş gibi yaşanıyor. Ya tamam, bunlara inanın diye dayatmıyoruz ama her duyduğunuza da inanmayın arkadaş! Hadi inek meselesi yüzünden dünyanın ağzına sakız olduk da kokarca ne lan? O kabileyi de rencide etmek istemiyorum ancak bayramlarında köylerine girilmiyor kokudan. 3 gün boyunca fasulye yiyip osuruyo ya adamlar?!...” sözleriyle tepkisini dile getirmekten kendini alamadı.

Ekonomi Bakanı şaşkın: “Uzaya Ne Ara Çıktık Biz Ya?!...”

Başbakan’ın açıklamalarına istatistik verilerle destek veren Ekonomi Bakanı Anand Sharma, yılın toplamda 3 ayı çalışıldığını ifade ederek “Anlayacağınız ekonomimiz Allah’a emanet. Ha şu halde bile, bilgisayar, otomotiv ve uzay sektöründe şeytan kulağına kurşun, çok iyiyiz ama ben bu durumda da bir bit yeniği var diye düşünüyorum. Düşünsenize uzaya çıktık, uzaya ne ara çıktık ya?…” diyerek şüphelerini dile getirdi. Hassasiyetleri anlamakla birlikte dini bayramlar meselesinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Sharma, en azından arefelerin tatil olmaktan çıkarılmasında fayda olduğunu vurguladı.

“Gönderdiğimiz Elçiyi Yiyen Sentinel Kabilesi’ni Unutmadık!”

Tekrar mikrofon başına geçerek her türlü dine saygıları olduğunu hatırlatan Başbakan Modi, sorunları birlikte çözmek gerektiğinden hareketle diyaloğun önemine vurgu yaptı. “Tabii, diyalog derken 2006 yılında Sentinel Kabilesi’nin, uzlaşı için gönderdiğimiz elçiyi yemesini unutmuş değiliz. Bu vesileyle sayın elçimize bir kez daha tüm tanrılardan rahmet diliyoruz. Ailesi müsterih olsun, ilk fırsatta adaya gidip kişisel eşyalarını almaya çalışacağız. Yani demem o ki bu konularda önceliğimiz diyalog ama gerekirse sert tedbirlerden de kaçınmayacağımızın bilinmesini isterim.” sözleriyle acımasız olabilecekleri mesajını verdi.


MANŞET

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti... »

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle  Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti...

Gabon'da hükümet bir süredir tatsız bir sorun sebebiyle dışişlerinde büyük sorunlar yaşıyor. Disiplinsiz hareketleri yüzünden Gabon'la Fransa hükümeti arasındaki ipleri kopma noktasına getiren Gabon'u

devamı »
MANŞET

Ünlü Araştırma Şirketi Lusail International Media, Ortadoğu'nun En Güçlü Ordularını Sıraladı: "3. Çin, 2. Rusya, 1. ABD." »

Ünlü Araştırma Şirketi Lusail International Media, Ortadoğu'nun En Güçlü Ordularını Sıraladı: "3. Çin, 2. Rusya, 1. ABD."

Yaptığı araştırmalarla her yıl gündem yaratan ünlü araştırma şirketi Lusail International Media, bu kez, ateşli günlerin yaşandığı Ortadoğu’da yer alan en güçlü orduları sıraladı. Sıralamada, Ortadoğu

devamı »