Manşet


Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...”

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...”
bir Kankee haberi / 27.06.2015 03:56:56

Hinduizm, Brahmanizm, Budizm ve daha birçok dinin yaşam alanı olan Hindistan’da kültürel zenginlik, hayatı durma noktasına getirdi. Her din için bayram tatili verilen ülkede nerdeyse çalışılacak günün kalmaması başbakanı çileden çıkardı. Son olarak Jarawa kabilesinin Oklu Kirpinin Üstüne Oturma ritüeli için yapılan davete cevaben konuşan Narendra Modi, “Eheh, tabii çok manidar bir etkinlik elbette ama bende kireçlenme var eğilemiyorum. Hem yeri gelmişken de bayramlar sebebiyle ülkede iş yapılamaz oldu, en azından arefelerin tatilinde ısrarcı olmasak…” sözleriyle konuyu kamuoyunun gündemine taşıdı.

“Her duyduğunuza inanıyorsunuz!...”

Dinlerin kültürel açıdan da bir zenginlik olduğunu ifade eden Modi, dinler tarihinin büyük bir evrim geçirerek 4 büyük dine kadar daraltıldığına dikkat çektiği konuşmasında, “Ama her ne hikmetse benim ülkemde kimse bundan haberdar değilmiş gibi yaşanıyor. Ya tamam, bunlara inanın diye dayatmıyoruz ama her duyduğunuza da inanmayın arkadaş! Hadi inek meselesi yüzünden dünyanın ağzına sakız olduk da kokarca ne lan? O kabileyi de rencide etmek istemiyorum ancak bayramlarında köylerine girilmiyor kokudan. 3 gün boyunca fasulye yiyip osuruyo ya adamlar?!...” sözleriyle tepkisini dile getirmekten kendini alamadı.

Ekonomi Bakanı şaşkın: “Uzaya Ne Ara Çıktık Biz Ya?!...”

Başbakan’ın açıklamalarına istatistik verilerle destek veren Ekonomi Bakanı Anand Sharma, yılın toplamda 3 ayı çalışıldığını ifade ederek “Anlayacağınız ekonomimiz Allah’a emanet. Ha şu halde bile, bilgisayar, otomotiv ve uzay sektöründe şeytan kulağına kurşun, çok iyiyiz ama ben bu durumda da bir bit yeniği var diye düşünüyorum. Düşünsenize uzaya çıktık, uzaya ne ara çıktık ya?…” diyerek şüphelerini dile getirdi. Hassasiyetleri anlamakla birlikte dini bayramlar meselesinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Sharma, en azından arefelerin tatil olmaktan çıkarılmasında fayda olduğunu vurguladı.

“Gönderdiğimiz Elçiyi Yiyen Sentinel Kabilesi’ni Unutmadık!”

Tekrar mikrofon başına geçerek her türlü dine saygıları olduğunu hatırlatan Başbakan Modi, sorunları birlikte çözmek gerektiğinden hareketle diyaloğun önemine vurgu yaptı. “Tabii, diyalog derken 2006 yılında Sentinel Kabilesi’nin, uzlaşı için gönderdiğimiz elçiyi yemesini unutmuş değiliz. Bu vesileyle sayın elçimize bir kez daha tüm tanrılardan rahmet diliyoruz. Ailesi müsterih olsun, ilk fırsatta adaya gidip kişisel eşyalarını almaya çalışacağız. Yani demem o ki bu konularda önceliğimiz diyalog ama gerekirse sert tedbirlerden de kaçınmayacağımızın bilinmesini isterim.” sözleriyle acımasız olabilecekleri mesajını verdi.


MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!" »

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!"

Mevcut Anayasa'ya göre tarafsız olması beklenen ancak referandum sürecindeki evet mitingleri tertiplemesi ile eleştirilere konu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bir sürpriz yaptı. İstanbu

devamı »
MANŞET

Kardeşi Bilal Kadar Medyatik Olmayan Burak Erdoğan, Dikkat Çekebilmek İçin CHP'ye Üye Olmaya Hazırlanıyor... »

Kardeşi Bilal Kadar Medyatik Olmayan Burak Erdoğan, Dikkat Çekebilmek İçin CHP'ye Üye Olmaya Hazırlanıyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın küçük oğlu Burak Erdoğan'ın, medyanın ilgisizliğinden bunaldığı ve saraya rest çekerekCHP'ye üye olmaya hazırlandığı öğrenildi. En son 1998'de bir kişinin ölümüne

devamı »