Manşet


Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"

Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"
bir alcala de henares haberi / 24.4.2016 00:08:19

Tartışmalı birçok dava ile ilgili olarak yargının birkaç günde aldığı kararlar gündeme bomba gibi düşmeye devam ediyor. Ergenekon davasında verilen kararın, Yargıtay tarafından bozulması ve sonrasında akademisyenlerin serbest bırakılmasıyla devam eden süreci değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, demokrasi konusunda aldığımız yolun ne denli büyük olduğunu anlattı.

"Bağımsız yargılama kırmızı çizgimiz"

Yargının bağımsızlığı ve üzerinde hiçbir baskı olmadan karar almasının önemli olduğuna değinen Başbakan Davutoğlu; "Gördüğünüz üzere son dönemde alınan kararlar bu konuda ne denli ilerlemiş olduğumuzu gösteriyor" dedi. Basın özgürlüğü gibi bağımsız yargılamanın da kendileri için kırmızı çizgi olduğuna değinen Davutoğlu, bundan asla taviz vermeyeceklerini belirtti. 

Bu insanların kimse tarafından bilinmemesini içimize sindiremedik"

Askerinden akademisyenine kadar birçok farklı kesimden insanın yer aldığı yargılamaları değerlendiren Davutoğlu; "İşinde gücünde olan bu insanların kimse tarafından bilinmemesi oldukça kötüydü. Yaşanan tutuklamalar sayesinde artık hepsini Türkiye'de hatta yurtdışında yüzbinlerce kişi tanıyor. Bu gelişme gerçekten çok önemli" dedi.

"Artık özgürlük onlar için daha değerli"

Yaşananlara iyi tarafından bakmak gerektiğini belirten Davutoğlu; "Bardağın dolu tarafını görmek önemli. Misal artık bu insanlar özgürlüğün ne olduğunu daha iyi biliyorlar" dedi. Bunu bilmenin önemli olduğunu ve hükümet olarak bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini belirten Davutoğlu, emniyet ve yargıya bu konuda büyük iş düştüğünü belirtti.


MANŞET

Cumhurbaşkanlığı Kampanyasında Kendisine 100 Bin TL. Bağışladığını Açıklayan Recep Tayyip Erdoğan, 5. Hayırseverler Zirvesi Büyük Ödülü’ne Layık Görüldü »

Cumhurbaşkanlığı Kampanyasında Kendisine 100 Bin TL. Bağışladığını Açıklayan Recep Tayyip Erdoğan, 5. Hayırseverler Zirvesi Büyük Ödülü’ne Layık Görüldü

4 yıldır okul, camii, sağlık ocağı gibi birçok eser hizmete sunan Hayırsever iş adamlarının ödüllendirildiği Hayırseverler Zirvesi’nin beşincisi bugün Hilton Kayseri Otel'de yapıldı. 4156 iş adamının

devamı »
MANŞET

Aşırı Sıcaklarla Birlikte Yaşanan Orman Yangınlarına İlişkin Hükumetten Açıklama: "Demek ki Neymiş? Ormanları Yok Etmemişiz" »

Aşırı Sıcaklarla Birlikte Yaşanan Orman Yangınlarına İlişkin Hükumetten Açıklama: "Demek ki Neymiş? Ormanları Yok Etmemişiz"

AKP hükumeti, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve başka birçok inşaat faaliyeti sebebiyle sürekli eleştirmiş, Gezi Parkı projesi sebebiyle milyonlarca kişi tarafından protesto edilmişti. Ormanları yok etmekle

devamı »