Manşet


Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"

Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"
bir alcala de henares haberi / 24.4.2016 00:08:19

Tartışmalı birçok dava ile ilgili olarak yargının birkaç günde aldığı kararlar gündeme bomba gibi düşmeye devam ediyor. Ergenekon davasında verilen kararın, Yargıtay tarafından bozulması ve sonrasında akademisyenlerin serbest bırakılmasıyla devam eden süreci değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, demokrasi konusunda aldığımız yolun ne denli büyük olduğunu anlattı.

"Bağımsız yargılama kırmızı çizgimiz"

Yargının bağımsızlığı ve üzerinde hiçbir baskı olmadan karar almasının önemli olduğuna değinen Başbakan Davutoğlu; "Gördüğünüz üzere son dönemde alınan kararlar bu konuda ne denli ilerlemiş olduğumuzu gösteriyor" dedi. Basın özgürlüğü gibi bağımsız yargılamanın da kendileri için kırmızı çizgi olduğuna değinen Davutoğlu, bundan asla taviz vermeyeceklerini belirtti. 

Bu insanların kimse tarafından bilinmemesini içimize sindiremedik"

Askerinden akademisyenine kadar birçok farklı kesimden insanın yer aldığı yargılamaları değerlendiren Davutoğlu; "İşinde gücünde olan bu insanların kimse tarafından bilinmemesi oldukça kötüydü. Yaşanan tutuklamalar sayesinde artık hepsini Türkiye'de hatta yurtdışında yüzbinlerce kişi tanıyor. Bu gelişme gerçekten çok önemli" dedi.

"Artık özgürlük onlar için daha değerli"

Yaşananlara iyi tarafından bakmak gerektiğini belirten Davutoğlu; "Bardağın dolu tarafını görmek önemli. Misal artık bu insanlar özgürlüğün ne olduğunu daha iyi biliyorlar" dedi. Bunu bilmenin önemli olduğunu ve hükümet olarak bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini belirten Davutoğlu, emniyet ve yargıya bu konuda büyük iş düştüğünü belirtti.


MANŞET

Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamasının Ardından Türkiye Satranç Federasyonu, Şah'ın Adını "Şeyh" Olarak Değiştirme Kararı Aldı. »

Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamasının Ardından Türkiye Satranç Federasyonu, Şah'ın Adını "Şeyh" Olarak Değiştirme Kararı Aldı.

Yeni yıla barış, sağlık ve mutluluk temennisiyle girmemizden sadece iki gün sonra, medeniyet anlamında ciddi ilerlemeler kaydetmeye başladık. Geçen yıl Mars'taki suyla abdest almanın dinimizdeki yeri

devamı »
MANŞET

Beşar Esad: "3. Dünya Savaşı Çıkacaksa Çıksın. Kafası Bozulan Gelip Suriye'yi Bombalıyor Arkadaş!" »

Beşar Esad: "3. Dünya Savaşı Çıkacaksa Çıksın. Kafası Bozulan Gelip Suriye'yi Bombalıyor Arkadaş!"

Aylardır devam eden ve geçtiğimiz günlerde Rusya ile ABD arasında ateşkes anlaşmasına varılan Suriye'de tansiyon düşmek bilmiyor. Bir yandan Türkiye Suriye'ye top atışı yaparken bir yandan da Suudi Ar

devamı »