Manşet


Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"

Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"
bir alcala de henares haberi / 24.04.2016 00:08:19

Tartışmalı birçok dava ile ilgili olarak yargının birkaç günde aldığı kararlar gündeme bomba gibi düşmeye devam ediyor. Ergenekon davasında verilen kararın, Yargıtay tarafından bozulması ve sonrasında akademisyenlerin serbest bırakılmasıyla devam eden süreci değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, demokrasi konusunda aldığımız yolun ne denli büyük olduğunu anlattı.

"Bağımsız yargılama kırmızı çizgimiz"

Yargının bağımsızlığı ve üzerinde hiçbir baskı olmadan karar almasının önemli olduğuna değinen Başbakan Davutoğlu; "Gördüğünüz üzere son dönemde alınan kararlar bu konuda ne denli ilerlemiş olduğumuzu gösteriyor" dedi. Basın özgürlüğü gibi bağımsız yargılamanın da kendileri için kırmızı çizgi olduğuna değinen Davutoğlu, bundan asla taviz vermeyeceklerini belirtti. 

Bu insanların kimse tarafından bilinmemesini içimize sindiremedik"

Askerinden akademisyenine kadar birçok farklı kesimden insanın yer aldığı yargılamaları değerlendiren Davutoğlu; "İşinde gücünde olan bu insanların kimse tarafından bilinmemesi oldukça kötüydü. Yaşanan tutuklamalar sayesinde artık hepsini Türkiye'de hatta yurtdışında yüzbinlerce kişi tanıyor. Bu gelişme gerçekten çok önemli" dedi.

"Artık özgürlük onlar için daha değerli"

Yaşananlara iyi tarafından bakmak gerektiğini belirten Davutoğlu; "Bardağın dolu tarafını görmek önemli. Misal artık bu insanlar özgürlüğün ne olduğunu daha iyi biliyorlar" dedi. Bunu bilmenin önemli olduğunu ve hükümet olarak bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini belirten Davutoğlu, emniyet ve yargıya bu konuda büyük iş düştüğünü belirtti.


MANŞET

10 Gündür Kendisinden Haber Alınamayan Rus Lider Putin’in Umre'de Olduğu Ortaya Çıktı »

10 Gündür Kendisinden Haber Alınamayan Rus Lider Putin’in Umre'de Olduğu Ortaya Çıktı

Kazakistan gezisi, Rus İstihbarat Teşkilatı ile yapacağı toplantılar da dâhil birçok programını iptal ederek ortalıktan kaybolan Putin'in Umre’ye gittiği ortaya çıktı. Rus halkı bir hafta önce Müslüma

devamı »
MANŞET

%60 Evet Çıkacak Diyen Adil Gür: "Daha Fazla Mühürsüz Zarf Eklenerek Bu Oran Yakalanabilir." »

%60 Evet Çıkacak Diyen Adil Gür: "Daha Fazla Mühürsüz Zarf Eklenerek Bu Oran Yakalanabilir."

Referanduma birkaç gün kala yaptırdığı anket sonuçlarını paylaşan ve "%60 evet çıkacak" diyen Adil Gür, referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından topu YSK'ya attı. Kendilerinin beklediğinden dah

devamı »