Manşet


Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"

Davutoğlu: "Önce Tutuklayıp Sonra Serbest Bırakıyoruz Ki Kıymeti Bilinsin"
bir alcala de henares haberi / 24.04.2016 00:08:19

Tartışmalı birçok dava ile ilgili olarak yargının birkaç günde aldığı kararlar gündeme bomba gibi düşmeye devam ediyor. Ergenekon davasında verilen kararın, Yargıtay tarafından bozulması ve sonrasında akademisyenlerin serbest bırakılmasıyla devam eden süreci değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, demokrasi konusunda aldığımız yolun ne denli büyük olduğunu anlattı.

"Bağımsız yargılama kırmızı çizgimiz"

Yargının bağımsızlığı ve üzerinde hiçbir baskı olmadan karar almasının önemli olduğuna değinen Başbakan Davutoğlu; "Gördüğünüz üzere son dönemde alınan kararlar bu konuda ne denli ilerlemiş olduğumuzu gösteriyor" dedi. Basın özgürlüğü gibi bağımsız yargılamanın da kendileri için kırmızı çizgi olduğuna değinen Davutoğlu, bundan asla taviz vermeyeceklerini belirtti. 

Bu insanların kimse tarafından bilinmemesini içimize sindiremedik"

Askerinden akademisyenine kadar birçok farklı kesimden insanın yer aldığı yargılamaları değerlendiren Davutoğlu; "İşinde gücünde olan bu insanların kimse tarafından bilinmemesi oldukça kötüydü. Yaşanan tutuklamalar sayesinde artık hepsini Türkiye'de hatta yurtdışında yüzbinlerce kişi tanıyor. Bu gelişme gerçekten çok önemli" dedi.

"Artık özgürlük onlar için daha değerli"

Yaşananlara iyi tarafından bakmak gerektiğini belirten Davutoğlu; "Bardağın dolu tarafını görmek önemli. Misal artık bu insanlar özgürlüğün ne olduğunu daha iyi biliyorlar" dedi. Bunu bilmenin önemli olduğunu ve hükümet olarak bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini belirten Davutoğlu, emniyet ve yargıya bu konuda büyük iş düştüğünü belirtti.


MANŞET

Davutoğlu'ndan İstanbul Mitinginde Emeklilere Söz: "Zincirlikuyu Mezarlığı'nı Genişleteceğiz..." »

Davutoğlu'ndan İstanbul Mitinginde Emeklilere Söz: "Zincirlikuyu Mezarlığı'nı Genişleteceğiz..."

Partisinin İstanbul mitinginde halka seslenen Davutoğlu'nun gündeminde emekliler de vardı. Emeklilerin şikayetlerini başından beri çok iyi bildiklerini ancak ülkenin mevcut ekonomisi dahilinde kendile

devamı »
MANŞET

Yüksek Seçim Kurulu: "Mühürler zaten okunaklı olmuyor ki!" »

Yüksek Seçim Kurulu: "Mühürler zaten okunaklı olmuyor ki!"

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes;

devamı »