Manşet


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Doğum Günü Jesti Yapmak İsteyen Merkez Bankası Faizleri 3 Günlüğüne Sıfırladı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Doğum Günü Jesti Yapmak İsteyen Merkez Bankası Faizleri 3 Günlüğüne Sıfırladı...
bir PAMIR01 haberi / 26.2.2015 22:16:58

Faizler konusunda yaşadıkları fikir ayrılığı nedeniyle bir süredir ağız dalaşı yaparak Dolar'ı tırmandıran Erdoğan ve Merkez Bankası ikilisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum günü vesilesiyle aradaki buzları eritmeye başladılar. Sağlık problemleri nedeniyle Başkan Erdem Başçı'nın izinli olmasını fırsat bilen Merkez Bankası yetkilileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum gününü somut bir hediye ile kutlamak adına faizleri üç günlüğüne sıfırladıklarını duyurdu.

Faizler Sıfırlanacak

Toplantı sonrası basın mensuplarına konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası sözcüsü Can Balçık şöyle konuştu: "Bir süredir Saray ile aramız açık. Bunun nedeni malum, sonuçları ise vahim. Devamlı gözaltına alınacak mıyız, bize de baskın düzenlenecek mi gibi kaygılar yaşamaktan bıktık. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı ile aramızı düzeltmek için ne yapabiliriz diye çok düşündük. Aslında ilk fikrimiz 500TL'lik banknot çıkarıp üzerine resmini basmaktı, fakat onu zaten 2023'e kadar yapacakmışız. Biz de kendisinin sıfırlamada hassasiyetini,  faizler konusundaki kararlılığıyla birleştiren bir hediye hazırlamaya karar verdik. Bu doğrultuda kendisi bugün şubemize başvurduğu takdirde üç günlük süreyle faizleri sıfırlayacağımız teminatını verdik. Ek olarak Dolar kurunu da 3 TL'ye sabitleme fırsatı sunduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu jestimize susarak cevap verdiğini Emine Hanım sevinerek iletti, malum onlar da hırpalandı bu süreçte."

Erdem Başçı: "Sayın Davutoğlu'nu da unutmadık."

Basın açıklamasını kısa kesen Balçık, Erdem Başçı'nın sağlık durumu ile ilgili sorulan soruları ise "Endişe edecek bir şey yok, geçen Cumhurbaşkanlığında bir kokteyle katılmıştı; orada besin zehirlenmesi yaşamış. Yani hepimiz aynı şeyleri yedik ama kader işte, zehirleneceği varmış." sözleriyle spekülasyonların önüne geçti. Ardından basın mensuplarının boş bakışlarına maruz kalan Balçık, "Arkadaşlar bu arada sormadınız ama ben söyleyeyim. Başbakan Davutoğlu'nun da doğum gününün aynı gün olduğunu elbette unutmadık. Ona da hediye olarak, yeni basılmış gıcır bir 5TL'lik banknotu çerçeveletip vereceğiz." hatırlatmasında bulunarak akıllardaki soru işaretlerini tamamen yok etti.

Öte yandan Merkez Bankası'nın jestini gören  birçok kurum ve kuruluş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendileriyle olası sürtüşmesine önlem amacıyla Erdoğan'ı  bu mutlu gününde jestsiz bırakmadılar.

TOKİ'den de Müjde: "Ak Saray'a 100 Oda Daha Yapılacak"

Merkez Bankasının açıklamasından sonra çeşitli şahıs ve kamu kuruluşları da Erdoğan'a hediye sunma yarışına girdi.

TOKİ, Ak Saray'a yüz oda daha ekleneceğini ve Bilal Erdoğan için Samatya'ya bir adet av köşkü yapacaklarını duyurdu.

Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü, Erdoğan Hanedanı'na Özosmanlı soyadını vereceklerini duyurdu.

Diyanet İşleri, aynı günde iki devlet başkanı doğmuşsa büyük olanınkinin kutlanması vaciptir şeklinde bir fetva verdi.

TDK, Tayyip kelimesinin anlamını "Dünyayı yöneten Osmanlı torunu" olarak değiştirdi.


MANŞET

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!" »

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!"

KHK ile işten atıldıktan sonra açlık grevi başlatan ve 70 günü aşkındır açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına ilişkin hükümetten ilk açıklama geldi. Konuyla

devamı »
MANŞET

ÖSYM: "Önümüzdeki Sene Sınavlarda, Dershanelerde İşlenen Konulardan Soru Çıkmayacaktır!" »

ÖSYM: "Önümüzdeki Sene Sınavlarda, Dershanelerde İşlenen Konulardan Soru Çıkmayacaktır!"

Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin okula dönüşmesini ve dönüşemeyen dershanelerin kapatılmasını düzenleyen kanunu iptal etmesinin ardından hayal kırıklığına uğrayan hükümet, bugün öğle saatlerinde ÖS

devamı »