Manşet


Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu’nu İlk ve Son Kez Topladı: “Artık Divan-ı Hümayun Denilecek Ona Göre…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu’nu İlk ve Son Kez Topladı: “Artık 
Divan-ı Hümayun Denilecek Ona Göre…”
bir PAMIR01 haberi / 19.01.2015 21:01:16

Uzun zamandır bir Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edememenin yarattığı hüznü Cumhurbaşkanı olmanın verdiği sevinç ile bastırmaya çalışan Erdoğan, bugün itibariyle bir ilki son defa gerçekleştirmenin gururunu yaşadı. Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren gibi paşaların ve Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi demokrasi yıldızlarının da Cumhurbaşkanı iken başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu 5.365 gün aradan sonra ilk defa bu şekilde toplandı. Ak Saray’da yapılan kurulun toplantısı biter bitmez alınan kararları basına açıklamak üzere Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın kameraların karşına geçti.

Kaybolan İki Bakanı Arama Çalışmaları Sürüyor

Kalın, açıklamasına başlamadan önce basın mensuplarına Ekonomi Bakanı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nı gören olup olmadığını sordu. Olumsuz yanıt alan Kalın, açıklamasına “Böylesine bir toplantı ilk defa Ak Saray’da yapıldı. Bütün önlemlerin alınmasına rağmen yolunu şaşıranlar olmuş olabilir. Büyütülecek bir olay değil, zaten toplantıda kendilerine ihtiyaç olacak bir durum da olmadı. Yine de kaybolan iki bakanı arama çalışmalarının sürdüğünü belirtmek isterim. Kısa kesip hemen alınan kararlara geçmek istiyorum.” şeklinde devam ettikten sonra kürsünün arkasına eğilip eski rulo biçiminde kıvrılmış uzunca bir kağıdı eline aldıktan sonra ferman niteliğindeki kararları okumaya başladı.

Bakanlar Kurulu Artık Divan-ı Hümayun Oldu

“Duyduk duymadık demeyin, bugünden geçerli olmak itibariyle Bakanlar Kurulu Divan-ı Hümayun adıyla toplanacaktır. Başbakan Sadrazam, Adalet Bakanı Kazasker, Maliye Bakanı ise Defterdar olarak anılacaktır. Diyanet İşleri Bakanı Şeyh’ül İslam sıfatıyla bu toplantıların vazgeçilmez bir üyesi olacaktır. Diğer bakanlar ise vezir olarak görevlerine devam edeceklerdir. Bu değişikliği yapmak için 2023’ü bekleyecektik ancak ortam şartlarının geçen hafta itibariyle olgunlaştığını gördük. Bir milletvekilimizin “90 yıllık reklam arası bitti” açıklamasına pek fazla bir tepki gelmeyince doğru zamanın geldiğini anladık. Üstelik içinden geçtiğimiz süreç biz Osmanlı torunlarına bu görevi adeta şart koşmaktadır. Tüm İslam âlemini yeniden tek bir çatı altında toplayarak İslamofobinin ne olduğunu tüm Avrupa'ya göstermek boynumuzun borcudur. Önemle hatırlatıyorum; her kim ki bu kanunlara riayet göstermez ise Bizanslı olmakla suçlanacaktır ve cezası halk tarafından meydanda verilecektir.”

Fermandan Öne Çıkan Diğer Kararlar

İbrahim Kalın’ın fermanı okuması yaklaşık 3 saat 22 dakika sürdüğü için tüm detaylara yer veremiyoruz ve günlük hayatımızı etkileyecek kararlar hakkında anladığımız kadarıyla özet geçiyoruz.

Vergiler hakkında: Her Müslüman vatandaş bir senelik kazancının 1/40'ını, cari açığın kapatılmasında kullanılmak üzere Reza Zarrab’ın banka hesabına yatırmakla mükelleftir. Ödenilecek vergi karşılığı kazanılacak sevap puanlar vatandaşın maddi durumuna orantılı bir şekilde hesaplanacaktır. Vergi vermemekte direnenler gayr-i Müslim olarak kabul edilecektir.

Aile hukuku hakkında: Dileyen her erkek 4 eş alabilir ancak eşlerin en az 3 çocuk doğurmaması durumunda eş değiştirme hakkına da sahiptir.

Şehzade hakkında: Eski Osmanlı Hanedanın mensupları ileride bir ayrılık çıkmaması için yurt dışına sürülecektir. Devletin başı, Recep Tayyip Erdoğan’ın vefatından sonra sadece Burak ve Bilal Erdoğan’ın katılacağı demokratik bir seçimle belirlenecektir. Yeni sistemde de esas belirleyici milletin iradesi olacaktır.

Seferler hakkında: Ekonomik büyüme için düzenli olarak seferler düzenlenecektir. Askerliğini bedelli de yapmış olsa tüm tebaanın bu seferlere katılması zorunludur. İlk sefer Dünya'nın en büyük 17. ekonomisi unvanını elimizden alan Hollanda'ya yapılacaktır.

Sosyal medya hakkında: Hepsi kapatılacaktır. Durum güncellemeleri artık gerçek güvercinler ile yapılacaktır.MANŞET

Hükümetle Arasını Düzeltmeye Çalışan Hürriyet Gazetesi, İsmini "Yeni Hürriyet" Olarak Değiştirme Kararı Aldı... »

Hükümetle Arasını Düzeltmeye Çalışan Hürriyet Gazetesi, İsmini "Yeni Hürriyet" Olarak Değiştirme Kararı Aldı...

Geçtiğimiz günlerde TSK'dan yapılan bir açıklamayı "Karargah Rahatsız" başlığı ile veren Hürriyet Gazetesi ile hükümet arasında sular durulmuyor. Karargah'ın değil kendilerinin "rahatsız" olduğunu ifa

devamı »
MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!" »

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!"

Mevcut Anayasa'ya göre tarafsız olması beklenen ancak referandum sürecindeki evet mitingleri tertiplemesi ile eleştirilere konu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bir sürpriz yaptı. İstanbu

devamı »