Manşet


Cizre'nin Bazı Mahallelerinde Seçim Güvenliğinin Sağlanamaması Nedeniyle Bu Bölgelerde Anketlerin Esas Alınacağı Duyuruldu.

Cizre'nin Bazı Mahallelerinde Seçim Güvenliğinin Sağlanamaması Nedeniyle Bu Bölgelerde Anketlerin Esas Alınacağı Duyuruldu.
bir kentli hoca haberi / 22.9.2015 21:40:47

Terör olayları sonrası Güneydoğu'daki krizin merkez üssü haline gelen Cizre'de, şartların 1 Kasım Milletvekili Seçimleri için müsait olmadığı gerekçesiyle hükumet, oradaki kararı anket sonuçlarının belirleyeceğini açıkladı. Ellerinde daha önce Konya ve Erzurum'daki sonuçları tam olarak bilmiş  A.K.D.E.R adlı bir anket şirketi bulunduğunu açıklayan yetkililer, Cizre'deki sonuçların objektif olmasına özen gösteriyorlar. Konuyla ilgili basın mensuplarına konuşan Cizre AKP Temsilcisi Harun Bener (46), sokağa çıkmak için Başbakan'dan özel izin alarak katıldığı basın toplantısının ardından tekrar eve kapanacağını belirtti.

"Anketörlerimiz işini bilir"

Askerlerin gözetimi altında yapılan toplantıda rahat tavırlarıyla dikkat çeken Bener, "Evlere sandık götüremeyeceğimiz, evdekiler de sandığa gelemeyeceğine göre, en uygun yolun anket sistemi olduğuna karar vermiş büyüklerimiz." sözleriyle anketin Cizre halkı açısından gerekliliğine dikkat çekti. Anketin uygulanması sırasında çıkabilecek aksaklıklara da değinen Bener "Seçim kamuyu ilgilendiren bir mesele; o yüzden anketleri emniyet, kaymakamlık gibi kamu kuruluşlarında yaparak, tarafsız sonuçların alınmasını sağlayacağız. Ayrıca halkımız anketörlere de saçma sapan, vasıfsız bazı parti isimlerine oy kullanmak istediklerini filan söylediklerinde, anketörlerimiz gerekli uyarıları yapıp, sonuçları ivedilikle kamuoyuna ulaştıracaklardır. Tüm Türkiye'nin içi rahat olsun." dedi. dedi.

"HDP'nin yüksek oy aldığı yerlerde karışıklık var"

Olağanüstü hal gereği, sokağa çıkma yasağının genişletilmesinin söz konusu olduğunun da altını çizen Bener, "Geçen seçimde nasıl bir güvenlik zafiyeti oluşmuşsa artık,  Cizre'nin %87si kürtmüş gibi tuhaf bir sonuç çıkmış ortaya.  Sayın başbakanımızla daha bu sabah bu konuyu da görüştüm. HDP'nin yüksek oy aldığı bazı bölgelerde ortalığın karışık olduğu, seçime doğru, belki de sadece seçim gününde geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceklerini, dolayısıyla o bölgelerde de, seçim sonuçlarını sandığın değil anketlerin belirleyeceğini vurguladı. Bence de yerinde bir karar." diyerek basın toplantısını noktaladı.  


MANŞET

Suudi Arabistan Şeytan Taşlarken Devlet Taşı Kullanmayanların Sevaplarının İşlenmeyeceğini Açıkladı... »

Suudi Arabistan Şeytan Taşlarken Devlet Taşı Kullanmayanların Sevaplarının İşlenmeyeceğini Açıkladı...

İslam'da hac ibadetinin önemli bir parçası sayılan şeytan taşlama ritüelinde son zamanlarda kaçak yollarla elde edilen ucuz taşların kullanılması Suudi Arabistan'da ülkenin gündemine oturdu. Şeytan ta

devamı »
MANŞET

18 Yaşındaki Milletvekillerinin Uyum Süreci İçin Meclis'e Playstation Salonu ve Futbol Sahası Yapımına Başlandı... »

18 Yaşındaki Milletvekillerinin Uyum Süreci İçin Meclis'e Playstation Salonu ve Futbol Sahası Yapımına Başlandı...

Eskiden 18 yaşındaki gençler bırakın üniversiteyi, askere bile gidemezken şimdilerde milletvekili aday adayı bile olabiliyorlar. Yeni seçim kanunuyla 18'e indirilen seçilme yaşı, birçok liseliyi mille

devamı »