Manşet


Bir Türlü 3 Millyar Euro'yu Ödemeyen AB'ye Karşı Türkiye Sedat Peker'i Devreye Sokuyor.

Bir Türlü 3 Millyar Euro'yu Ödemeyen AB'ye Karşı Türkiye Sedat Peker'i Devreye Sokuyor.
bir ahura mazda haberi / 12.5.2016 15:23:27

Geçtiğimiz aylarda yapılan anlaşma sonucu, Suriyeli göçmenlerin Türkiye'de kalması karşılığında 3+3 milyar Euro ödeme yapmayı kabul eden AB'nin parayı bir türlü ödememesi üzerine Türkiye başka yollar aramaya başladı. Türk yetkililerin telefonlarına çıkmayan AB'ye karşı Türkiye Sedat Peker'i devreye sokmayı planlıyor. 

"Tapu gibi sözleşmemiz var"

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan ve ismini vermek istemeyen bir Dış İşleri Bakanlığı yetkilisi AB'yi bu konuda sorumsuz davranmakla suçladı. "Arıyoruz açmıyorlar, açtıkları zaman 'Abi bir alacağımız var az sabredin' diyorlar" diyen yetkili, Türkiye'nin bu konuda sabrı kalmadığını belirtti. Yapılan anlaşmanın yazılı metninin ellerinde olduğunu ifade eden yetkili "Valla hem tanıklar var, hem anlaşma metni. Seve seve verecekler o parayı" dedi. 

"Düğünümüz var yoksa bizde sabrederdik"

Türkiye'nin halden anlar bir ülke olduğunu ve ilk başlarda AB'yi çok sıkıştırmak istemediklerini ifade eden yetkili, Sümeyye Erdoğan'ın kısa süre sonra gerçekleşecek düğününe değinerek, "Ancak biliyorsunuz düğün var. Bir sürü giderimiz oluyor. Bunun için süreci hızlandırmak gerekiyor" dedi. "Düğün olmasa belki biraz daha dururduk ama bizimde elimiz sıkıştı" diyen yetkili yuva kurmanın kolay olmadığını, bir sürü gideri olduğunu ifade etti.

"Valla artık Sedat beyle muhatap olacaklar"

Verilen süreyi oldukça aştıklarını ifade eden yetkili konunun artık kendilerinden çıktığını ve işi halletmesi için Sedat beyle anlaştıklarını ifade etti. Sürecin buraya kadar gelmesini hiç istemediklerini ifade eden yetkili, "Ancak bize başka yol bırakmadılar. Sözleşme Sedat beyle, konuyla ilgilenecek" dedi.


MANŞET

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!" »

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!"

KHK ile işten atıldıktan sonra açlık grevi başlatan ve 70 günü aşkındır açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına ilişkin hükümetten ilk açıklama geldi. Konuyla

devamı »
MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!" »

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!"

Mevcut Anayasa'ya göre tarafsız olması beklenen ancak referandum sürecindeki evet mitingleri tertiplemesi ile eleştirilere konu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bir sürpriz yaptı. İstanbu

devamı »