Manşet


Bir Süredir Araştırmalarını Derinleştiren TÜBİTAK Hiç Alınmamış Bir Vergi Türü Bulduğunu Açıkladı...


Bir Süredir Araştırmalarını Derinleştiren TÜBİTAK Hiç Alınmamış Bir Vergi Türü Bulduğunu Açıkladı...
bir lombak haberi / 25.11.2015 19:14:01

Bir süredir beklediği patlamayı gerçekleştiremeyen TÜBİTAK, 2 Kasım’dan itibaren toplumsal olarak büyük fayda sağlayacak birtakım buluşlar için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Birçok birimin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Türk Enerjisi” projesi kapsamında araştırmalarını derinleştiren TÜBİTAK yetkilileri dün gece saatlerinde tüm Türkiye’ye müjdeyi verdi. “Bugüne kadar hiç alınmamış bir vergi bulduk.”

Yerli Mikrodalga Fırın üretirken bulduk”

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Sözcüsü İlyas Onam “Öncelikle projenin ne zaman bu noktaya geldiğini bilemiyorum. Normalde, aldığımız talimattan yola çıkarak ilk milli mikrodalga fırını üretecektik. Ancak proje esnasında çıkan bir dizi aksilik sonucunda “Nasip Vergisi” diye daha önce hiç alınmamış, yepyeni bir vergi türü bulabildik.” sözleriyle süreci özetledi. Onam “Bu yeni vergi asgari ücretlileri ve yoksulları yakından ilgilendiriyor.” sözleriyle de zengin ve orta halli vatandaşların vergiden muaf tutulabileceği müjdesini verdi.

Dünya’da bir ilk

Mikrodalga fırını üretemeseler de, buldukları yepyeni vergi türüyle hükümetten tam not alan TÜBİTAK, “Araştırmalarımıza göre dünyada bu vergiyi almış ya da keşfetmiş başka bir ülke yok. Tam test etmedik ama verginin vatandaşlarımızın cebini yakacağını sanmıyoruz. Yani yakarsa da yapacak bir şey yok. Sonuçta önemli bir vergi. Her şeyin hayırlısı...” açıklamasıyla, özellikle yoksul kesimi verginin düzenli ödenmesi konusunda çaba göstermeye davet etti.


MANŞET

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Cenaze Namazında Doğru Bilinen Yanlışlar" Konulu Retro-Füturistik Hutbe Okutmaya Hazırlanıyor... »

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Cenaze Namazında Doğru Bilinen Yanlışlar" Konulu Retro-Füturistik Hutbe Okutmaya Hazırlanıyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Eylül'de katıldığı bir askerin defin töreninde cenaze namazı bitiminde selam vermemesi ülkenin ana gündemlerinden biri haline geldi. Konuyla ilgili çok fazla yazıldı çizildi

devamı »
MANŞET

Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamasının Ardından Türkiye Satranç Federasyonu, Şah'ın Adını "Şeyh" Olarak Değiştirme Kararı Aldı. »

Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamasının Ardından Türkiye Satranç Federasyonu, Şah'ın Adını "Şeyh" Olarak Değiştirme Kararı Aldı.

Yeni yıla barış, sağlık ve mutluluk temennisiyle girmemizden sadece iki gün sonra, medeniyet anlamında ciddi ilerlemeler kaydetmeye başladık. Geçen yıl Mars'taki suyla abdest almanın dinimizdeki yeri

devamı »