Manşet


Beşar Esad: "3. Dünya Savaşı Çıkacaksa Çıksın. Kafası Bozulan Gelip Suriye'yi Bombalıyor Arkadaş!"

Beşar Esad: "3. Dünya Savaşı Çıkacaksa Çıksın. Kafası Bozulan Gelip Suriye'yi Bombalıyor Arkadaş!"
bir ara sokak haberi / 16.02.2016 21:58:38

Aylardır devam eden ve geçtiğimiz günlerde Rusya ile ABD arasında ateşkes anlaşmasına varılan Suriye'de tansiyon düşmek bilmiyor. Bir yandan Türkiye Suriye'ye top atışı yaparken bir yandan da Suudi Arabistan İncirlik üssüne gelen uçaklarıyla Suriye'de operasyona hazırlanıyor. Oldukça gergin günlerin yaşandığı Suriye ile ilgili Esad da açıklama yaparak yaşananları değerlendirdi.

Herkese angajman bize gelince lolo

Birkaç gündür Türkiye'nin angajman kuralları gereği Suriye'ye top atışı yapmasıyla ilgili konuşan Esad, öncelikle angajman kelimesinin anlamını öğrenmek istediği belirtti. Bunca yıldır savaşın içinde olduğunu ama bu kelimeyi hiç kullanmadığını belirten Esad, sözlerini şöyle sürdürdü:"Herhalde canı sıkılanın istediğini yapması gibi bir şey. Biri bize de söylesin o kuralları. Geçen ekibimle birlikte bahse girdik. Şu uçak hangi ülkenin acaba diye. Burkina Faso’nun çıktı. Elini sallayan üstümüzde uçak dolaştırıyor. Buna da angajman diyorlar. Ben senin ülkene bomba sallıyor muyum?" 

3. Dünya Savaşı çıkarsa çıksın

Suriye'deki gelişmelerin birçok süper gücü karşı karşıya getirdiğinin, neredeyse 3. Dünya Savaşı'nın başlayacağının hatırlatılması üzerine, "Banane arkadaşım yaa" diyerek söze giren Esad, "Bize daha bir şey olmaz. En kötü ihtimal yaşadığımız şeyin adı konmuş olur. Zaten o savaş da çıkacaksa çıksın artık" dedi.

Özellikle Türkiye’nin siyasetini yıllardır anlamadığını belirten Esad, canı kime sıkılırsa ona ateş eden bir ülkeyle komşu olmanın zorluklarından bahsetti. Yaşadıkları coğrafyada bu tür durumların normal olduğunu kabul eden Esad, yine de bugün yaşananlara anlam veremediğini, nasıl bu hale geldiklerini hiç bilmediklerini söyleyerek, "Birkaç yıl önce sıradan bir Ortadoğu ülkesiydik. Bir anda gelen bizi, giden bizi bombalamaya başladı" sözleriyle sitemde bulundu.

Dünya Savaşı çıktığında mülteci kabul etmeyeceğiz

Son olarak IŞİD ve El Nusra ile savaşmaya devam edeceklerini belirten Esad, 3. Dünya Savaşı'nın çıkma ihtimalini devlet olarak düşündüklerini ve bu duruma karşı hazırlıklı olduklarını belirtti. "Örneğin mülteci politikamız bile şimdiden belli. Maalesef o savaş anında kimseyi ülkeye alamayız, kusura bakmayın." diyen Esad, herkesin başının çaresine bakması gerektiğini belirtti. Türkiye üzerinden PYD’ye karşı açılan saldırıya Rusya’nın top atışıyla cevap verirken araya ABD’nin girip IŞİD’e saldırmasıyla Suudi Arabistan’dan ortaya karışık bir füze geldiği haberini alan Esad, gözyaşları içerisinde toplantısını bitirip karargahına döndü.


MANŞET

Neredeyse Her Gün Bir Ülkenin Büyükelçisine Nota Veren Dışişleri Bakanlığı Ayın En İyi Çalışan Bakanlığı Seçildi. »

Neredeyse Her Gün Bir Ülkenin Büyükelçisine Nota Veren Dışişleri Bakanlığı Ayın En İyi Çalışan Bakanlığı Seçildi.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun başında yer aldığı Dışişleri Bakanlığı son haftalardaki performansıyla adeta 'düşman çatlatıyor'. Norveç, Rusya ve İsviçre gibi bir çok farklı ülkenin Büyük elçilerini kısa sürede

devamı »
MANŞET

Bir Süredir Kendisinden Haber Alınamayan Moğolistan, Ölü Bulundu... »

Bir Süredir Kendisinden Haber Alınamayan Moğolistan, Ölü Bulundu...

Bir süredir kendisinden haber alamayan komşuları şüphelenerek kontrol amaçlı ülkeye geldi. Çilingir yardımıyla açılan sınır kapısından içeri giren komşular Moğolistan'ın cansız bedeniyle karşılaştı. Ö

devamı »