Manşet


Bayburt Belediyesi, Turist Çekmek Amacıyla Şehri Tanıtan Her Türlü Görseli Yok Etme Kararı Aldı...

Bayburt Belediyesi, Turist Çekmek Amacıyla Şehri Tanıtan Her Türlü Görseli Yok Etme Kararı Aldı...
bir lombak haberi / 25.3.2015 10:32:00

3.652 km²’lik yüzölçümü ile Türkiye’nin en küçük şehri Bayburt’ta Belediye, şehre turist çekmek için bir dizi çalışma başlattı. Şehri yerli ve yabancı turistlerin gözde mekânı haline getirmek için yoğun arayış içerisine giren Bayburt Belediyesi, bu doğrultuda şehri tanıtan tüm görsellerin bir an önce ortadan kaldırılması için düğmeye bastı. “Yakından Bayburt, Tam Anayurt” adlı projede ilk adım daha önceki belediyelerin ve çeşitli kurumların hazırladığı Bayburt tanıtım CD ve disketlerinin yakılması oldu.

BAYBURT BELEDİYESİ: “BAYBURT’UN İL OLDUĞUNA HERKESİ İKNA EDECEĞİZ."

Turistlerin Bayburt’a gelmeden önce çeşitli kaynaklardan şehrin fotoğraflarını incelediklerini, sonrasında Bayburt’un iki üç müstakil evden ibaret olduğu ön yargısına kapıldıklarını üstüne basa basa dile getiren Belediye Başkanı Fuat Tember (54), bu algıyı kırmak için, afiş, broşür, video, JPEG vs. tüm görselleri yok etmeye karar verdiklerini açıkladı. Şehirde TOKİ’nin yaptığı fakat görselleri henüz internete düşmemiş modern binaların yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine 24 saat açık olduğunu dile getiren Tember, sözlerine şöyle devam etti: “Youtube’da görüyorum, denyonun birisi nehre ayağını sokmuş, Bayburt’tan manzaralar eşliğinde şarkı söylüyor. Hep dağı taşı çekmiş. Hayır, bu şehrin hiç mi güzelliği yok, çekecek hiç mi bir şey bulamadın?” Yani bulamamış olabilirsin. "Koy arkaplana bir yeşillik, bak bir cennet köşesine dönüşüyor mu dönüşmüyor mu güzel Bayburtumuz?" diyerek eliyle karşıdaki köy çeşmesini gösterip “Onu çekme, bunu çek” nüktesiyle Bayburt’un doğal zenginliklerine dikkat çekti.

ŞEHİRDE ÇEKİLEN BİR İKİ DİZİ PROJESİ VARDI, SET ŞEHRE SIĞMADI DİYE VAZGEÇTİLER.

Belediyenin proje tanıtım toplantısında Başkan’ın sitem dolu konuşmasının ardından, sahneye projede büyük emeği geçen Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muhittin Oprak (41) davet edildi. Toplantıya katılan 17 kişilik kalabalığı başıyla selamlayarak sözlerine başlayan Oprak, “Aslında biz Bayburt’un fotoğrafları, videoları çekilmesin demiyoruz, çekilsin elbette; fakat şehrin tanıtımı yapılırken daha hassas olunsun istiyoruz. Mesela adam şehrin kuş bakışı fotoğrafını çekip internette paylaşıyor. Kardeşim kuş kadar yer zaten burası, sen niye onu bir de kuş bakışı çekip milletin gözünde küçültüyorsun memleketimizi?" sözleriyle salondaki kalabalıktan büyük alkış aldı. Alkışın ardından dikkatini toplamakta güçlük çeken Oprak, iki yıl önce, dizi için Bayburt’a gelen ekibe bizzat yardımcı olduğunu, hatta görüntü yönetmeninden, Bayburt'u kamerada buzlu çekim gösterme sözü aldıklarını ilk kez orada açıkladı. “O iş de, dizi seti şehre sığmadığı için yattı ne yazık ki.” diyen Oprak sakinleşmek için salondakilerden biraz müsaade istedi.

ZAMANINDA VEKİLLERDEN BURAYI İLÇE YAPMA SÖZÜ ALMIŞTIK…

Kısa bir molanın ardından konuşmasına kaldığı yerden devam eden Oprak, o esnada arkaplanda Bayburt fotoğraflardan oluşan slaytları fark ederek; bir an heyecanlansa da slaytta şehre dair çarpıcı hiçbir fotoğraf göremeyince “İşte biraz da bu yüzden tüm görselleri yok etmemiz gerekiyor” dedi. Konuşması salondakiler tarafından ayakta alkışlanan Oprak, “Aslında daha önce kampanya başlatıp Bayburt’un ilçe yapılmasını istemiştik. Şehrin vekilleri de konuyu meclise taşıyacaklarına söz vermişti. Hatta bir gün bir vekilimiz beni arayıp ‘Konuyu başbakana ilettim; ilçe yapılacak beldelerin arasına Bayburt’u da sıkıştırırız dedi’ müjdesini verip benden iki tepsi süt böreği istedi. Verdim tabi, ama sonradan öğrendik ki başbakan aslında "Ben Bayburtluları iyi tanırım; bugün ilçe olayım der, yarın belde olmak için baş kaldırır. Hem hangi il Bayburt'u ister,  Konya bile hazmedemez." demiş. "Biz artık, şehrin bu haliyle neler yapılabilir ona bakıyoruz.” dedikten sonra esnafın umudunu yitirmemesi gerektiğini, “Yakında kampanyamız olumlu sonuçlar verince birçok turist ‘Bayburt nedir acaba?’ diye, sırf meraktan atlayıp otobüsüne buraya gelecek İnşallah.” sözleriyle ifade etti.

Öte yandan Bayburt belediyesinin salondakilere dağıttığı tamamen fotosuz broşürlerde Bayburt'a gelen Turistlerin şehri görür görmez geri dönmemesi ya da yanlışlıkla Erzurum ya da diğer çevre illere çıkmaması için alınacak önlemler şöyle sıralandı:

1- Bayburt'u terk ediyorsunuz, emin misiniz?

2- Telefon şebekelerinin çektiği tepelere birer gözlemci dikilecek.

3- Şehirler arası otobüsler üç günde bir dışarıya sefer yapabilecek.

4- Vali ve yardımcıları gelen misafirleri çeşitli ikramlarla oyalayacak.

5- Ödüllü Bayburt il Merkezi bulma yarışmaları.

6- Turistlerin Bayburt'ta olduklarını unutturacak çeşitli animasyonlar düzenlenecek.

 MANŞET

Ünlü Araştırma Şirketi Lusail International Media, Ortadoğu'nun En Güçlü Ordularını Sıraladı: "3. Çin, 2. Rusya, 1. ABD." »

Ünlü Araştırma Şirketi Lusail International Media, Ortadoğu'nun En Güçlü Ordularını Sıraladı: "3. Çin, 2. Rusya, 1. ABD."

Yaptığı araştırmalarla her yıl gündem yaratan ünlü araştırma şirketi Lusail International Media, bu kez, ateşli günlerin yaşandığı Ortadoğu’da yer alan en güçlü orduları sıraladı. Sıralamada, Ortadoğu

devamı »
MANŞET

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı… »

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı…

Dünya genelinde para ve özgürlüklerle ilgili ne kadar rahatlık ve huzur endeksi varsa hepsinde birinci olan İskandinavya ülkelerinden İsveç’te devlet bütçesi, her yıl biraz daha fazla vererek hükümetl

devamı »