Manşet


Basın Özgürlüğü Sıralamasında 5 Yıldır 3. Olan Norveç’te Hükümet İstifa Etti…

Basın Özgürlüğü Sıralamasında 5 Yıldır 3. Olan Norveç’te Hükümet İstifa Etti…
bir ahraz haberi / 21.04.2016 01:07:12

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün yayımladığı rapora göre bu yıl da basını en özgür üçüncü ülke olan Norveç’te sular durulmuyor. 5 yıldır sağladığı bütün imkanlara rağmen bir türlü Finlandiya ve Hollanda’yı geride bırakamayan Norveç’te halkın sokağa dökülmesi ve muhalefetin baskısı ile hükümet istifa etti.

Şerefli Üçüncülük Vurgusu

İstifanın ardından konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen eski hükümet sözcüsü Ralf Eriksson, bu duruma üzgün olduklarını, ancak şikeden de şüphelendiklerini belirtti. Her ne olursa olsun istifa etmeleri gerektiğinin farkında olduklarını söyleyen Eriksson, yeni hükümete şans dilerken, olayın peşini de bırakmayacaklarını şu sözlerle dile getirdi:

“4 yıldır süren hasretimizi bu yıl bitirmek istiyorduk ama olmadı. Geçen gün bir gazeteci arkadaşımız alkollü araba kullandığı için nezarete alınmış. Gazetecidir, yapmayın dedik ama polislere küfür falan etmiş galiba, büyük ihtimalle bu bizi üçüncü sıraya attı. Yoksa 1. olmamızın önünde hiçbir engel yok, basına hiç müdahale etmediğimiz halde neden ilk iki sıraya giremiyoruz, anlamış değiliz.”

“Biz Norveç olarak sezona çok iyi başlayan, ancak Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından atanmış yanlı gözlemciler yüzünden sezonun sonunda hep üçüncülükle yetinen bir ülke olduk. Biz şerefimizle, hakkımızla basını özgürleştirelim, gerekirse onlar şikeyle ilk ikiye girsin, hiç önemi yok. Sonuçta 180 ülkelik bir raporda ilk 3 de bir başarıdır ama biz daha iyisini hak ediyorduk, gerekirse CAS’a falan başvurup hakkımızı arayacağız.”

Muhalefet Tepkili: “Beşiktaş bile şampiyon oluyor…”

Hükümet tarafının açıklamalarının ardından muhalefet adına da bir açıklama geldi. Ana muhalefet partisi sözcüsü Jasper Hansen, oldukça gergin olduğunu, hükümetin bu başarısızlığını tersine çevirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek başladığı toplantıyı şöyle sürdürdü:
“Yani baktığınızda yıllardır 3. olan bir Beşiktaş bile bu sene şampiyonluğa oynuyor. 4 yıldır sabrettik, bu sezon başka olacak dedik ama hala Örgüt’e laf atıp kendilerini aklamaya çalışıyorlar. Tacikistan bile listede 10 basamak ilerlemiş, Türkiye’nin önüne geçmiş. Evet, Türkiye’nin önüne geçmek bir marifet değil belki ama sonuçta çaba göstermişler, bizim bu mücadeleci ruha ihtiyacımız var.”

Diğer Ülkelerin Rapora Tepkileri

Norveç gibi diğer ülkelerde de rapor çok konuşuldu. Öne çıkan açıklamalar ise şöyle:

Finlandiya: Bu başarı hepimizin başarısıdır. Ülke olarak basına gösterdiğimiz değer anlaşılmış oldu. Gazeteci arkadaşları tebrik ediyor, bu durumla gurur duymaları gerektiğini düşünüyorum. Ama gurur duymayabilirler de, özgürler sonuçta, keyifleri bilir.

Tacikistan: 34 sıra birden düşmüşüz. Hayır arkadaşım, gazeteye kayyum mu atadık, gazeteci mi tutukladık, medya patronlarına baskı mı yaptık, yandaş medya mı kurduk, bir senede alt tarafı 2-3 gazeteciyi sınır dışı etmişiz, en çok gerileyen ülke biziz, olacak şey değil.

Eritre: Listenin sonunda olduğumuzu söyledi arkadaşlar, hayır zaten bi tane gazete çıkıyor ülkede, onu da başbakanımızın amcaoğlu çıkarıyor. Ne yapalım şimdi, adamı hükümete yakın diye işinden mi edelim, çıkardığı gazeteyi de 3 kişi okuyor zaten, burada olmayı hak etmiyoruz.

Türkiye: Bizi Rusya’nın gerisinde göstererek bir algı operasyonu yapılıyor. Hollanda 2. olmuş mesela, alın Hollanda bayrağını yan tutun, Rusya bayrağı oluyor. Artık büyük resmi görme vakti geldi.


MANŞET

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!" »

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!"

KHK ile işten atıldıktan sonra açlık grevi başlatan ve 70 günü aşkındır açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına ilişkin hükümetten ilk açıklama geldi. Konuyla

devamı »
MANŞET

Belçika Hükümeti, Emine Erdoğan'ın Ziyaretinin Ardından Siyasi Temasların Damsız Gerçekleştirilmesine Karar Verdi... »

Belçika Hükümeti, Emine Erdoğan'ın Ziyaretinin Ardından Siyasi Temasların Damsız Gerçekleştirilmesine Karar Verdi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin ayrılmaz bir parçası olan Emine Erdoğan'ın Belçika ziyareti sırasında sergilediği davranışlar ülkede alay konusu olurken, birçok Belçikalının da asabını

devamı »