Manşet


Başbakan Davutoğlu, AKP Üyelerine Aylardır Bedava Origami Kursu Verildiği İddialarını Yalanladı...

Başbakan Davutoğlu, AKP Üyelerine Aylardır Bedava Origami Kursu Verildiği İddialarını Yalanladı...
bir PAMIR01 haberi / 8.06.2015 00:12:07

Türkiye'nin kaderini belirleyecek 7 Haziran Genel Seçimleri'nde sandığa giden vatandaşlar bir sürprizle karşılaştı. Kullanacakları oy pusulalarının, zarfa sığdırılması neredeyse imkansız boyutlarda olması bazı seçmenleri çileden çıkarttı. Konuyla ilgili YSK'nın yaptığı açıklama tatmin edici bulunmazken, seçimin keyfini origami kitapları satan işportacılar çıkardı.

YSK: "Unutulmaya yüz tutmuş origami sanatına dikkat çekmek istedik..."

Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine yazılı bir açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven, uygulamayı şu sözlerle savundu: "Origami, esasen bir Türk sanatıdır. Japonlara, atalarımız tarafından öğretilmiştir. Türkçe'deki karşılığı oy katlamadır. Kültür Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz bu projeyle unutulmaya yüz tutmuş bu ata sanatımızı hatırlatmak istedik. Kimse kusura bakmasın ama bundan yüzlerce yıl önce atalarının yaptığını yapamayıp, oylarını katlamayı beceremeyen seçmenlerin oyları geçersiz sayılacaktır."

Başbakan Davutoğlu, AKP üyelerine bedava origami kursu verildiğine dair iddiaları yalanladı...

Sosyal medyada hızla yayılan "AKP üyelerine aylardır bedava origami kursu veriliyor" iddiaları hakkında mikrofonların karşısına geçen Davutoğlu, şu şekilde konuştu: "Türk adet ve örfleri doğrultusunda her vatandaşa eğitim alma hakkı tanıyoruz. Osmanlıca, Başkanlık Sisteminin Faydaları ve Sandık İlüzyonları gibi önemli konular ile birlikte origami kursları da MEB tarafından verilmektedir. Ancak kesinlikle bedava değildir. Masrafı, Sayın Cumhurbaşkanımızın örtülü ödeneğinden karşılanmaktadır."

Seçimin kazananı origami kitapları satan işportacılar oldu...

Konuyla ilgili tartışmalar sürerken, yurdun dört bir yanından tarafımıza ulaşan seçim manzaraları şunlar oldu:

Mert P. (25, İşportacı): "Abi, valla uygulama güzel. Eskiden su, çekirdek falan satardık. Bugün origami kitapları sayesinde bir aylık hasılatımı tek günde yakaladım."

Ender K. (84, Emekli Memur): "Zamanında iki deste fişi katlayarak tek bir mektup zarfına sığdırmıştım. Gençler bilmez."

Seda A. (29, Origami Ustası): "İki kelebek, üç kurbağa, bir zürafa yapacak kadar malzeme çıktı oy pusulasından. Sırada bekleyenler sabırsızlanmasaydı daha neler yapardım."

Haberin yayına hazırlandığı sırada Şanlıurfa Viranşehir'de vatandaşların oy pusulalarından yaptıkları bir uçurtmanın trafoyu patlattığı bilgisi de tarafımıza ulaştı.

 


MANŞET

Belçika Hükümeti, Emine Erdoğan'ın Ziyaretinin Ardından Siyasi Temasların Damsız Gerçekleştirilmesine Karar Verdi... »

Belçika Hükümeti, Emine Erdoğan'ın Ziyaretinin Ardından Siyasi Temasların Damsız Gerçekleştirilmesine Karar Verdi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin ayrılmaz bir parçası olan Emine Erdoğan'ın Belçika ziyareti sırasında sergilediği davranışlar ülkede alay konusu olurken, birçok Belçikalının da asabını

devamı »
MANŞET

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?" »

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?"

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle isim benzerliğinden yanlışlıkla kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji öğretmenleri öğrenci ve veli

devamı »