Manşet


Aynı Tip Propaganda Videoları Nedeniyle Dağılma Noktasına Gelen IŞİD, Devlet Televizyonu Kuruyor

Aynı Tip Propaganda Videoları Nedeniyle Dağılma Noktasına Gelen IŞİD, Devlet Televizyonu Kuruyor
bir gandil haberi / 11.09.2015 15:40:22

İlk kez Alman Der Spiegel dergisi tarafından, televizyon ve radyo kanalları kuracağı duyurulan IŞİD, yayın hayatına kısa bir süre sonra başlayacağını resmen açıkladı.  Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna bu müjdeli haberi veren örgütün sözcüsü Abdülkerim El-Fetihi, yayına önümüzdeki hafta biri Japon, biri Alman, biri de İngiliz olmak üzere 3 kurban keserek başlayacaklarını duyurdu. "Kalifat live" adıyla yayın yapacağı belirtilen IŞİD devlet televizyonunun, şimdilik örgütün internette yayınlanan videolarıyla yaptığı test yayını devam ediyor. Örgüt, çok yakında yayın hayatına canlı bomba gibi girecekleri konusunda iddialı.

"Propaganda kabak tabı verdi"

Konuyla ilgili basın mensuplarının karşısına geçen IŞİD’in sözcüsü El-Fetihi, oldukça heyecanlı göründüğü basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu: “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz, ilk defa bir üyemizle yüz yüze görüşme şansı buldunuz, elleriniz o yüzden titriyor herhalde. Neyse, konuya geçelim. Devlet olma yönünde çok önemli bir adımı daha atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgede hakim güç olmak ve yurttaşlarımızın bize olan bağlılığını arttırmak için bu adımı atmak zorundaydık. Bizimkiler de daha çok Avrupa’dan geldiği için alışmışlar televizyona. Sabah akşam aynı propaganda görüntülerinden isyan çıkabilirdi. Yani acilen bu konuda bir şeyler yapmasaydık bizim devlet resmen kurulmadan yıkılacaktı maazallah!”

"Türkiye rol modelimiz"

Kanalın kendileri için ne kadar gerekli olduğu konusunda açıklamalarına devam eden El-Fetihi,  “İnternette yayınladığımız videoların çokça izlenmesi bizim istediğimiz etkiyi yapmaktan uzak. Biz de istiyoruz ki birileri lobici olmakla suçlayalım, ulusa filan seslenelim.  Sonra da adamlarımız televizyonda bizi övsün, düşmanlarımızı vatan haini ilan etsin. Ayrıca adamlarımız Youtube'a girip infazın gerçek sebebini videonun altına yazıncaya dek göbekleri çatlıyor.   Oysa kendi kanalımız olunca bu infaz minfaz işleri daha seri ve kolay olur" sözleriyle kanalın pratik açıdan önemini vurguladı.  IŞİD lideri bu konuda bazı devletleri örnek aldıklarını da şu sözlerle dile getirdi: "Televizyonun etkili kullanımı konusunda  örnek aldığımız birçok ülke var, hele ki Türkiye. Adamlar yapıyor bu işi. Kanallarımızda çalışacak olan arkadaşlar da zaten 3 aydır stajdaydı Türkiye’de. Çok sağlam fikirlerle döndüler. Bir arkadaşımız da basının işleyişinden etkilendiği için akıl hastanesine kaldırılmış."

Ek Gelire İhtiyacımız Var

En büyük gelir kaynaklarının Türkiye başta olmak diğer komşu ülkelere kaçak petrol satmak olduğunu belirten El-Fetihi, “Yani bizim videolara da ürün yerleştirme yapamıyorsun. Hepsi 15 saniyelik iş, araya reklam da alamıyorsun. Çoğunu da bizden izinsiz sansürlüyorlar. Biz de burada iş yürütüyoruz. Özellikle o Toyota’ya sesleniyorum, aklınızı başınıza alın, yoksa o başınıza neler geleceğini biliyorsunuz. Bu televizyon işi bize maddi açıdan da çok büyük bir gelir sağlayacak. Çok büyük projelerle aklınızı başınızdan alacağız. Yok yok korkmayın, o şekilde değil, yani şimdilik değil. Bizi kelle koltukta bekle BBC, geliyoruz.” açıklamasıyla toplantıyı sonlandırdı. Toplantının ardından basın mensuplarına yayınlanması kesinleşen programlar dağıtıldı. İşte göze çarpanlar:

Belgesel: Tırların gizemi

Spor: Rehine Dövüşü - Kim Hayatta Kalacak?

Dini Program: Bağdadi İle Posta Doğru

Aktüel: 5K1B (5 Kelle 1 Bıçak)

Dizi: Muhteşem Bağdadi

Tarih: 365 Harika Gün

Show: 3 Rehine


MANŞET

Alt-Üst Soyların Açıklanmasıyla Kafkasya Göçmeni Olduğu Öğrenilen Tutuklu Gazeteci Ahmet Şık İçin Putin'in Devreye Girmesi Bekleniyor. »

Alt-Üst Soyların Açıklanmasıyla Kafkasya Göçmeni Olduğu Öğrenilen Tutuklu Gazeteci Ahmet Şık İçin Putin'in Devreye Girmesi Bekleniyor.

Bir yıl önce tutuklanan Alman vatandaşı Deniz Yücel'in, Almanya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından tahliye edilmesi üzerine diğer tutuklu gazeteciler için devreye girecek ülke lideri arayışları hız

devamı »
MANŞET

Binali Yıldırım'ın Oğlu Erkan Yıldırım: "Oyuncu Değilim Kurpiyerim, Ata Geleneğidir Bizde...." »

Binali Yıldırım'ın Oğlu Erkan Yıldırım: "Oyuncu Değilim Kurpiyerim, Ata Geleneğidir Bizde...."

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım Singapur'da bir kumarhanede çekilen görüntüleri hakkında konuştu. Temizlik hastalığı olduğundan ve tozlu gördüğü masayı dayanamayıp sildiğinden

devamı »