Manşet


Antakya'da Bulunan "Neşeli Ol, Hayatını Yaşa" Yazılı Mozaiğin CHP İktidarından Kalma Olduğu Ortaya Çıktı...

Antakya'da Bulunan "Neşeli Ol, Hayatını Yaşa" Yazılı Mozaiğin CHP İktidarından Kalma Olduğu Ortaya Çıktı...
bir antiochus haberi / 23.04.2016 15:53:15

Antakya'da yürütülen kazı çalışmalarında üzerinde Grekçe "Neşeli ol, hayatını yaşa" yazılı mozaik bulundu. Mozaikte bulunan iskelet figürünün rahatlığı gözlerden kaçmazken, araştırmalar mozaikle ilgili enteresan bilgileri ortaya çıkardı.

"Elindeki Büyük İhtimalle Rakı"

Arkeologlar, mozaikteki iskelet figürünün fakirlikle ilgili bir mesaj vermek için yapıldığını düşünüyorlar. Bir diğer ihtimalin ise dertlerin çokluğuna vurgu yapmak olduğunu söyleyen araştırmacılar, yazının amacının aslında çelişkiyi ortaya koymak olduğunu belirtiyor.

"Mesaj açık, hükumet bizi yedi, bitirdi demek istiyorlar. İskelet figürü de bunun için çizilmiş. Altına da ironi olsun diye dalga geçer gibi 'Neşeli ol, hayatını yaşa' diye yazmışlar. Zaten görüyorsunuz ki hal ve hareketleri, elindekinin büyük ihtimalle rakı olduğuna işaret ediyor."

"CHP İktidarından Kaldığını Düşünüyoruz."

Bu tür mozaiklerin yaşı genellikle en az 2000 yıl civarında çıkar. Ancak arkeologlar, bu mozaiğin çok daha yeni; CHP iktidarı döneminden kaldığını düşünüyor. Buna kanıt olarak da iskelet figürünün zihniyeti gösterildi: "Cevabı uzaklarda aramayın. Hiç teste meste gerek yok, görünüşünden, hal ve hareketlerinden belli oluyor ki mozaik CHP zihniyetinin bir ürünü. Almış eline içkisini, neşeli ol meşeli ol, beyefendi ne kadar keyifli. Şu yayılma, şu edepsizlik sizce 2000 yıl önce var mıydı?"

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Devrede

Mozaikten haberdar olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, görüntülerin olumsuz örnek teşkil etmemesi için acil çalışma başlattı. Yetkililerden alınan bilgiye göre ilk etapta yayılmış heykelin düzgün oturtularak namaz oturuşu görünümü verilecek. Daha sonra da elindeki rakının yerine ayran konulacak ve birkaç giysi ile mozaik tamamlanacak. Son olarak Antakya Arkeoloji Müzesi'ne iade edip sergilenmeye başlanacak.


MANŞET

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı… »

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı…

Dünya genelinde para ve özgürlüklerle ilgili ne kadar rahatlık ve huzur endeksi varsa hepsinde birinci olan İskandinavya ülkelerinden İsveç’te devlet bütçesi, her yıl biraz daha fazla vererek hükümetl

devamı »
MANŞET

Binali Yıldırım'ın Oğlu Erkan Yıldırım: "Oyuncu Değilim Kurpiyerim, Ata Geleneğidir Bizde...." »

Binali Yıldırım'ın Oğlu Erkan Yıldırım: "Oyuncu Değilim Kurpiyerim, Ata Geleneğidir Bizde...."

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım Singapur'da bir kumarhanede çekilen görüntüleri hakkında konuştu. Temizlik hastalığı olduğundan ve tozlu gördüğü masayı dayanamayıp sildiğinden

devamı »