Manşet


AKP-MHP Koalisyon Tartışmalarını İzleyen Kamu Çalışanları Tedirgin: “Şimdi Badem Bıyık mı Bırakıyoruz Sarkık Bıyık mı?”

AKP-MHP Koalisyon Tartışmalarını İzleyen Kamu Çalışanları Tedirgin: “Şimdi Badem Bıyık mı Bırakıyoruz Sarkık Bıyık mı?”
bir Kankee haberi / 24.06.2015 02:22:16

Son günlerde siyaset kulislerini çalkalayan AKP-MHP koalisyonu olasılığı ülke gündeminde yoğun tartışmaları beraberinde getirirken bir tartışmanın da kamu sektöründe alevlendiği öğrenildi. Kamu çalışanları arasında adeta bir siyasi simge haline gelen bıyığın koalisyon durumunda nasıl şekil alacağı tüm kamu dairelerinde en çok tartışılan konu oldu.

Memur-Sen: “Sarkık Bıyık Olacaksa Süre İstiyoruz."

Türkiye’nin en çok üyeye sahip olan kamu sendikası Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konu ile ilgili yaptığı açıklamada üyelerinin büyük bölümünün badem bıyık için yıllarını verdiğini, badem bıyıkla adeta bütünleştiklerini hatırlatarak olası bir AKP-MHP koalisyonunda sarkık bıyık tercih edilmesinin bazı sıkıntılar yaratabileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Mantıklı düşününce de badem bıyığı uzatıp sarkık bıyığa çevirmek yerine sarkık bıyığı kesip badem yapmak daha rasyonel şu aşamada. Şöyle uçlarından dikkatlice alıp üstleri de makasla hafiften…Ha, illa sarkık bıyık denilirse de süreye ihtiyacımız olacak. Arkadaşlar endişeli ama biz her türlü duruma çok çabuk adapte olacağımızı yine de belirtelim. Sonuçta yeni oluşacak iktidarla da hiçbir problemimizin olmadığını şimdiden belirtmekte fayda var.”

Çözüm TÜBİTAK’tan: Sarkık-Badem Bıyık Projesi

Memur-Sen’in açıklamalarına tepki gösteren Kamu-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Memur-Sen’in konuyu makasla halledilebilecek bir kıl tüy meselesine indirgemesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı. Diğer yandan tarafları sakinleştirecek nitelikte bir açıklama TÜBİTAK’tan geldi. Koalisyon tartışmalarının başladığı günden beri bu konuya odaklandıklarını açıklayan TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin çalışmalar hakkında bilgi verdi: “Haşa, Allah’a şirk koşmak gibi olmasın ama görüntü itibariyle yandan badem, önden sarkık görünümlü bir bıyık modeli üzerinde çalışıyoruz. Bizden önce oluşturulan ve inovasyon çalışmalarında kullanılan 3D alt yapısını bu proje için kullanıyoruz. Yine badem bıyığın iki yanına eklenebilecek sarkık bıyık aparatı da seçeneklerimiz arasında. Cırt cırtlı bir yapıya sahip bu modelde AK Parti’li bir büyük geldiğinde iki yandaki cırt cırtlar sökülerek sarkık bıyığımız bademe dönüştürülebilecek.”

Memurlar da Kararsız

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız memurların açıklamaları ise şöyle:

Ali Gergin (57): Şurada emekliliğime 3 yıl kamışken düştüğüm duruma bak. Hayır yani HDP’ye oy verdiniz de başınız göğe mi erdi. Şimdi işin yoksa yılların badem bıyığını sarkık yap. Umarım mutlusunuzdur.

Kenan Türkbey (43): Yıllardır MHP’li olmama rağmen badem bıyık bırakmak zorunda olduğum için aslında şu an çok mutluyum. Artık doya doya sarkık bıyık bırakabileceğim. Yani bakalım, yine de kesin emin değilim. Bizim partide işler karışık biliyorsunuz.

Tunç Taşçı (36) : Ya aslında ben AKP-CHP iktidarı olacak diye bütün bıyığı kestim. Şimdi yeniden bırakıyorum ama şu an da cemaatçi bıyığı gibi oldu. Ne yapacağımı bilemiyorum.

Ayşe Yılmaz (48) : Ne bıyığı be?!! Terbiyesiz...


MANŞET

“HERO” Tişörtü Giyenlerin Gözaltına Alınmasını Fırsat Bilen Bir Grup Vatandaş, Çeşitli Giyim Tarzlarının da Suç Kapsamına Alınması İçin Mücadele Başlattı »

“HERO” Tişörtü Giyenlerin Gözaltına Alınmasını Fırsat Bilen Bir Grup Vatandaş, Çeşitli Giyim Tarzlarının da Suç Kapsamına Alınması İçin Mücadele Başlattı

FETÖ sanığı bir kişinin mahkemeye üzerinde HERO (Kahraman) yazan bir tişört ile gelmesinin ardından gözaltılar devam ediyor. Çeşitli illerde aynı tişörtü giyen birçok kişinin gözaltına alınmasının ard

devamı »
MANŞET

Başbakan Binali Yıldırım, YPG'ye Silah Verilmesini Onaylayan Trump'a Tepki Gösterdi: "Böyle Bir Şey Olabilir Mi Ya?" »

Başbakan Binali Yıldırım, YPG'ye Silah Verilmesini Onaylayan Trump'a Tepki Gösterdi: "Böyle Bir Şey Olabilir Mi Ya?"

Bir süredir ABD'nin çeşitli şekillerde destek verdiği YPG'ye artık ABD Başkanı Trump onaylı şekilde ağır silah yardımı yapılacak olması AKP hükümeti tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Konuyla il

devamı »