Manşet


Adalet Bakanlığı, Sayısı Hızla Artan Erdoğan'a Hakaret Davaları İçin Ayrı Bir Mahkeme Kurmaya Hazırlanıyor

Adalet Bakanlığı, Sayısı Hızla Artan Erdoğan'a Hakaret Davaları İçin Ayrı Bir Mahkeme Kurmaya Hazırlanıyor
bir sivrisinek2 haberi / 23.03.2015 16:02:31

Son günlerde aralarında bir mizah dergisi, üç gazeteci, 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, iki karikatürist ve üç annenin olduğu çok sayıda kişi ve kurumlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle açılan davalara yenilerinin de eklenme ihtimalini göz önüne alan Adalet Bakanlığı, bu tür davalara bakmak üzere özel yetkili yeni bir mahkemenin kurulmasına karar verdi. Davalara yeri geldiğinde bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bakmasına imkân tanıyan mahkemelerin kısa sürede hakareti gözle görülür bir biçimde azaltması öngörülüyor.   

Ağzı olan hakaret etmiş!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Tufan Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan için açılan hakaret davalarında ciddi bir artış olduğunu belirtirken  “Ülkede ağzı olan hakaret etmiş” vurgusuyla konunun ciddiyetini gözler önüne serdi. Davaların bir an önce neticeye ulaştırılabilmesi için sadece bu konuya bakacak özel yetkili bir mahkemenin kurulması gerektiğine değinen Koru, Adalet Bakanlığı’nın “Hakaret Mahkemeleri” adında özel mahkemeler için son aşamaya geçmek üzere olduğunu duyurdu.

“Hakaret yaşı 13’e düştü”

Özel Yetkili Hakaret Mahkemelerinin kuruluş gerekçelerini sıralayan Koru, konuyla alakalı bazı bazı istatistikleri de gazetecilerle paylaştı. TÜİK verilerine dayandırılan bu bilgilerde Erdoğan’a hakaret yaşının 13’e kadar düştüğüne dikkati çeken Koru, durumun her geçen gün daha da kötüleştiğini yakın zamandaki bir olayı örnek gösterdi. Geçtiğimiz günlerde İzmir Buca’da ilk önce anne mi yoksa baba mı diyecek diye beklenen Emir bebeğin garip şeyler mırıldandığını anlatan Koru, Emir bebeğin Sayın Cumhurbaşkanı’na hakaret etmiş olabileceği kaygısı taşıdıklarını bu nedenle söz konusu ses kayıtlarının kriminal inceleme için TÜBİTAK’a gönderildiğini hatırlatarak “Durum işte bu kadar ciddi” dedi.

Hepsinin kökünü kazıyacağız

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmek için Twitter’dan Youtube’a, Facebook’tan dergi kapaklarına, TV ekranlarından toplantı ve gösteri mekânlarına kadar çok geniş bir mecrada fırsat kollayan; sanatçıdan, doktora, çiftçiden öğrenciye, ev hanımından profesöre kadar pek çok insan var” diyen Koru, Özel Yetkili Hakaret Mahkemeleri için olmazsa olmaz yorumunda bulundu. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a sadece Erdoğan diyenlerin bile var olduğunu görüyoruz, bu gerçekten çok vahim bir durum, tüm bunların bir cezası ve karşılığı olmalı. İşte bu mahkemeler tam da bu noktada devreye girecek “Çok değerli cumhurbaşkanımıza hakaret eden kim varsa hepsinin kökünü kazıyacağız” dedi.

“Hakareti Tespit Kurulu” kurulacak!

Hazırlanan yeni kanunla, ÖYHM’lerde görülecek davaları tespit edecek bir komisyonun kurulmasına karar verildi. Kurulun Başkanlığına da Hayrettin Karaman’ın düşünüldüğü belirtildi. Hakaretin eskiden sadece sol kesimden geldiğini hatırlatan Koru, son dönemde her kesimden hakaret edenlerin çıkabildiğini bunun da sıkıntılı durumlara sebep olduğunu vurguladı. Neyin hakaret olduğuna karar verilmesi için bilirkişilere ihtiyaç duyulduğuna değinen Koru, özellikle kinaye ve göndermelerle dolu hakaretlerin, AKP tabanı için sorun teşkil ettiğini, bu tür hakaretleri algılayamayan AKP sempatizanlarının dava başvurusunda bulunamadığını belirtti. Özellikle AKP’li vekillerin katıldıkları platformlarda karşılaştıkları hakaretlerin kinayeli olması nedeniyle hakareti fark edemedikleri belirlenmiştir. Bu bağlamda gönderme ve kinayeyi algılayabilecek bir ekibi toplayabilme konusunda da görüşmelerin sürdüğünü duyurdu.

Katı Kurallar Geliyor!

Erdoğan’a hakaretle mücadele konusunda getirileceği öngörülen kurallardan bazıları

• Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bahsederken “Sayın veya Hz.” gibi sıfatlar kullanmadan hitap edenler hakaret kapsamına alınacak. “Erdoğan Antep’te” diye yapılan haber de bu kapsamda değerlendirilecek.

• Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile başlanan ortak proje ile artık hakareti aklından geçirenler de tespit edilip yargılanabilecek.

• Kurulacak Alo Hakaret Danışma Hattı sayesinde vatandaşların kullandığı veya kullanacağı ifadelerin hakaret içerip içermediğini öğrenmeleri sağlanacak.

• Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında konuşan herkes suçsuzluğunu ispat etmekle mükelleftir. Aksi kanıtlanana kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki her yorum hakaret kapsamında değerlendirilecektir.

• Cumhurbaşkanına hakaret, vatana ihanet kapsamına alınacak. Böylece Meclis'te konuşma yaparken milletvekillerinin dokunulmazlık zırhına güvenip, Sayın Erdoğan'a hakaret etmesi engellenecek.

• Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakareti ihbar edenlere ödül verilecek.

• Erdoğan'ın karikatürlerine, balmumu heykellerine vb. taklitlerine yasaklama getirilecek.

 


MANŞET

İslamcı Yazarlara Kapalı Kadını Taciz Eden Tecavüzcü Şoku: "Yoksa Tecavüzcüler Arasında Ahlaksız Olanlar mı Var?!" »

İslamcı Yazarlara Kapalı Kadını Taciz Eden Tecavüzcü Şoku: "Yoksa Tecavüzcüler Arasında Ahlaksız Olanlar mı Var?!"

Son olarak, Mersin'de üniversiteli genç bir kadının tecavüz amaçlı saldırıda öldürülüp yakılması üzerine başlayan, mini etek, laiklik tartışmaları Adana'da kapalı bir kadına yönelik taciz girişimi ile

devamı »
MANŞET

18 Yaşındaki Milletvekillerinin Uyum Süreci İçin Meclis'e Playstation Salonu ve Futbol Sahası Yapımına Başlandı... »

18 Yaşındaki Milletvekillerinin Uyum Süreci İçin Meclis'e Playstation Salonu ve Futbol Sahası Yapımına Başlandı...

Eskiden 18 yaşındaki gençler bırakın üniversiteyi, askere bile gidemezken şimdilerde milletvekili aday adayı bile olabiliyorlar. Yeni seçim kanunuyla 18'e indirilen seçilme yaşı, birçok liseliyi mille

devamı »