Bilim ve Teknik


Türk Bilim İnsanlarının Tasarladığı Yün Kazakla Çalışan Enerji Santrali, Bu Ay Hizmete Giriyor...

Türk Bilim İnsanlarının Tasarladığı Yün Kazakla Çalışan Enerji Santrali, Bu Ay Hizmete Giriyor...
bir antiochus haberi / 8.12.2016 19:13:25

Bilindiği gibi Türkiye, enerjisinin büyük bir bölümünü ithal ediyor. Bunun önüne geçmek için HES, RES ve Nükleer santral gibi projeler yapılsa da yanlış yerlere yapılıyor ve halkın tepkisine yol açıyordu. Bilim adamları, bunun üzerine daha temiz bir enerji santrali tasarladı. Yün kazakla çalışacak olan bu enerji santralinin, geleceğin enerji kaynağı olacağı öngörülüyor.

Tertemiz, Yerli ve Milli 

Bilim insanları, yaptıkları açıklamada yün kazakla çalışan enerji santralinin dünyadaki en temiz enerji santrali olduğunu ileri sürdü. Gerekçe ise yerdeki çöpler hariç hiçbir atığın olmaması. Tamamen kazaklardaki statik elektrikle çalışacak olan bu santral, daha önce hiçbir devletin yapmadığı türden. Bu bakımdan son derece yerli ve milli olacağı ve gönüllülük esasıyla çalışacağı bilgisi de paylaşıldı.

Soğuk ve Kalabalık İllere Kurulacak

İnsanların üst üste kazaklar giyip bunları sırayla çıkarmasıyla elektrik üretecek olan bu santral sayesinde her şehir kendi elektriğini üretebilecek. Gelecek kış bu sayede elektriğin bedava olması öngörülüyor.

Santraller, ilk etapta yün kazakların bol bol giyildiği ve aynı zamanda kalabalık olan Van, Erzurum, Diyarbakır, Sivas, Kayseri ve Ankara gibi illere kurulacak. Daha sonra verime bağlı olarak küçük illere yayılacak.

Elektrik Çarpmasından Ölenler Şehit Sayılacak

Bu projenin yerli ve milli olduğunu, ülkemizin kalkınmasında çok önemli olduğunu hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu konuda bazı kanuni düzenlemelere değindi. Gönüllülerin gelip kazaklarını çıkararak elektrik üreteceğini ve bu sırada elektrik çarpmasından ölme riski bulunduğunu ifade eden Albayrak, bu şekilde ölenlerin şehit sayılacağını da sözlerine ekledi.


BİLİM VE TEKNİK

Bilim adamları araştırdı: "Gazete okumak için girilen internette neden her defasında kendimizi video izlerken buluyoruz?" »

Bilim adamları araştırdı: "Gazete okumak için girilen internette neden her defasında kendimizi video izlerken buluyoruz?"

Yapılan araştırmalar kişinin kendini, gazete okumak veya araştırma yapmak için girdiği internette, ne hikmetse, komik veya ilginç video izlerken bulma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu."Ne demi

devamı »
BİLİM VE TEKNİK

Bilim Dünyasında Heyecan Yaratan Yeni Gezegen Keşfinin, Teleskobun Camında Kalan Fıstık Ezmesi Olduğu Anlaşıldı... »

Bilim Dünyasında Heyecan Yaratan Yeni Gezegen Keşfinin, Teleskobun Camında Kalan Fıstık Ezmesi Olduğu Anlaşıldı...

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen bir gezegen dünyaya benzerliği ile bilim dünyasında heyecan yaratmıştı. Keşfi derinleştirmek isteyen gök bilimciler yeni gezegen keşfinin aslında, Teleskobunun camında k

devamı »