Bilim ve Teknik


Bilim İnsanları, Öğrencilerin Vize Haftasını Araştırdı: "Bizce de En Rahatı Mühendislik."

Bilim İnsanları, Öğrencilerin Vize Haftasını Araştırdı: "Bizce de En Rahatı Mühendislik."
bir antiochus haberi / 6.04.2016 14:24:32

Vize haftası, öğrencilerde garip davranışların ve ruh hallerinin görüldüğü, tedirginliğin arttığı, arkadaşların arasının açıldığı hafta olarak bilinir. Duygular kontrolden çıkar, aşk ve sevgi bu dönemde rant kaynağıdır. 3'ü 1 arada satışları patlar, otobüslerde, metrolarda notlar uçuşur. Telefonların pil ömrü uzar. Bilim insanları, işte bu dönemle ilgili bilimsel veriler için üniversitelerin yolunu tuttu.

Öğrencilerin Vicdanı Hep Rahatsız

Vize haftasında öğrencilerin hepsinde gerginlik ve ruhsal bozukluk görülür. Bilim adamlarına göre bunun nedeni vicdan rahatsızlığı. Genellikle okulun ilk 5-6 haftasını gezip Instagram'a fotoğraf atmakla geçiren öğrenciler, son hafta gelen yükle baş edemiyor ve pişman oluyor. Ayrıca diğer herkesin ders çalıştığını sanan bu öğrencilerin tek tesellisi çalışmayan birini bulmak.,

Adil M. (Mimarlık): "Burada kimsenin ders çalıştığı görülmez. Ama bir kez yüksek not aldın mı vatan haini oluyorsun. 'Yine 40 alacaksın değil mi şerefsiz' diyorlar bana (En yüksek not 40). Vallahi sıfır alacam deyince rahatlıyorlar ya, var mı böyle bir şey?"

En Rahat Grup Mühendislik Öğrencileri

Vize haftası, her fakülte ve bölümde aynı şekilde geçmez. Kimi bölümler haftalarca çalışma gerektirir, kimi bölümler ise derste anlamaya dayalıdır. Bilim insanlarına göre bu konuda en rahat grup mühendislik öğrencileri. Çünkü ne haftalarca çalışılır, ne de derse gidilir. Tek bir felsefe vardır: "O dersi öyle ya da böyle geçecez."

Burak G. (Bilgisayar Müh.): "Bizim bölüm kendi başına espiri. Her şey son gün olup biter. Derse girdik bir kez, 100 metre ilerde hoca var. Sesi bize kadar gelmiyor. 23 MP kamerayla tahtayı çektik, yazı yine okunmadı. O yüzden evde dizi izleyip oyun oynuyoruz(Yaşamak bu değil). İmza işini 4-5 haftada bir gelip hallediyoruz. Tek yaptığımız soruları alıp çözmek. Zaten sorular hep aynı. Kimse değiştirmiyor. Sınavda boş kağıdı alıp yerine çözülmüş dolu kağıt veriyoruz. Nasıl oluyorsa hep düüşük alıyoruz."       

"Artık Bambaşka Biri Olacam "

Bilim insanları, öğrencilerin vize haftasının başınndaki halleriyle sonundaki halini karşılaştırdı. Ortaya çıkan en çarpıcı sonuç şu oldu: "Artık bambaşka biri olacam."

Tembellik yapanlar, utanıp not istemeyenler, notlarını paylaşıp daha düşük alanlar ve kendini mağdur sayan diğerleri, vize haftasından çıktıklarında hep bir şeyleri değiştirme hırsına sahip oluyor. Bilim adamları  durumu şöyle özetliyor: "Cümleler aynı. Kur'an çarpsın finallere adamakıllı çalışacam. O yüksek not alanlara bu sefer günlerini gösterecem.Falan filan. Şu komik bakın: Ben artık bambaşka biri olacam. (OLAMADI)"BİLİM VE TEKNİK

Bilim adamları araştırdı: "Gazete okumak için girilen internette neden her defasında kendimizi video izlerken buluyoruz?" »

Bilim adamları araştırdı: "Gazete okumak için girilen internette neden her defasında kendimizi video izlerken buluyoruz?"

Yapılan araştırmalar kişinin kendini, gazete okumak veya araştırma yapmak için girdiği internette, ne hikmetse, komik veya ilginç video izlerken bulma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu."Ne demi

devamı »
BİLİM VE TEKNİK

Bilim İnsanları Türk Halkının Zaafını Ortaya Koydu: Neden Her Şeye Rağmen Ekmek Yiyoruz? »

Bilim İnsanları Türk Halkının Zaafını Ortaya Koydu: Neden Her Şeye Rağmen Ekmek Yiyoruz?

Bitmek bilmeyen uyarılar, yasal düzenlemeler, skandallar ve Canan Karatay'a rağmen ekmek, halen kutsal nimet ve ana gıda maddesi.Uyarılardan BıktıkAraştırmacılar, çoğu kişinin dikkatsizce ekmek yeme n

devamı »