Bilim ve Teknik


Bilim Dünyasında Heyecan Yaratan Yeni Gezegen Keşfinin, Teleskobun Camında Kalan Fıstık Ezmesi Olduğu Anlaşıldı...

Bilim Dünyasında Heyecan Yaratan Yeni Gezegen Keşfinin, Teleskobun Camında Kalan Fıstık Ezmesi Olduğu Anlaşıldı...
bir gandil haberi / 27.11.2016 05:48:42

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen bir gezegen dünyaya benzerliği ile bilim dünyasında heyecan yaratmıştı. Keşfi derinleştirmek isteyen gök bilimciler yeni gezegen keşfinin aslında, Teleskobunun camında kalan fıstık ezmesini olduğunu anlayınca heyecan yerini hayal kırıklığına bıraktı.

Türk Bilim insanı

Geçen hafta Güneş Sisteminde yeni bir gezegenin keşfedildiğini açıklayan gök bilimciler, keşfedilen gezegenin adının astronomun en sevdiği çocukluk grubundan esinlenerek adını "Vitamin Grubu" koydu. Bilim dünyasını sarsan bu gelişme dünyanın dört bir tarafında heyecan yarattı.

Ancak çok geçmeden keşfin yeni bir gezegen değil teleskobun merceğinde kalan fıstık ezmesi olduğunun anlaşılmasıyla heyecan yerini öfke ve hayal kırıklığına uğrattı.

Yemek yemenin yasak olduğu gözlem sürecinde, yemek yediği anlaşılan gök bilimcinin Türkiye kökenli olması haberin ülkemizde de geniş yankı bulmasına sebep oldu.

Fıstık Ezmesi Bağımlılık Yaptı

Büyük teleskopik mercekte kalan fıstık yağını silmeye çalışırken objektifimize yakalanan Türk Bilim İnsanı Eren Meneviş, "Sanırım vardiyada yemek yememeliyim" itirafında bulundu. Türkiye'den uzakta sarma yiyemediğini, bunun yerine fıstık ezmesiyle avunduğunu söyleyen Eren bey, mercekteki son damlayı diliyle sıyırırken şöyle konuştu: "Buraya geldikten sonra fıstık ezmesi bende bağımlılık oluşturdu. Çok yediğim zamanlar kafa yapıyor sanırım. Özellikle gece vardiyalarında fıstık ezmesi yemeden duramıyorum."

Bilim Dünyasından Özür

Hayal kırıklığıyla sonuçlanan bir heyecan yarattığı için pişman olduğunu söyleyen Meneviş: "Üçüncü kavanozdan sonra teleskop baktığımda çok yakında bir gezegen gördüm. Kıvrımlı olması, su parçacığı olması beni aşırı heyecanlandırdı. Kaydı aldım ve o heyecanla üstlerime bildirdim. Meğerse ezmeden sıçrayan parçaymış."

Görevinden alınan ve gözlem evinde son günlerini geçiren Meneviş'in fıstık ezmesi üreten bir firmadan kalite kontrol ve ar-ge direktörlüğü teklifi aldığı öğrenildi.


BİLİM VE TEKNİK

Türk Bilim İnsanlarının Tasarladığı Yün Kazakla Çalışan Enerji Santrali, Bu Ay Hizmete Giriyor... »

Türk Bilim İnsanlarının Tasarladığı Yün Kazakla Çalışan Enerji Santrali, Bu Ay Hizmete Giriyor...

Bilindiği gibi Türkiye, enerjisinin büyük bir bölümünü ithal ediyor. Bunun önüne geçmek için HES, RES ve Nükleer santral gibi projeler yapılsa da yanlış yerlere yapılıyor ve halkın tepkisine yol açıyo

devamı »
BİLİM VE TEKNİK

Bilim İnsanları, Öğrencilerin Vize Haftasını Araştırdı: "Bizce de En Rahatı Mühendislik." »

Bilim İnsanları, Öğrencilerin Vize Haftasını Araştırdı: "Bizce de En Rahatı Mühendislik."

Vize haftası, öğrencilerde garip davranışların ve ruh hallerinin görüldüğü, tedirginliğin arttığı, arkadaşların arasının açıldığı hafta olarak bilinir. Duygular kontrolden çıkar, aşk ve sevgi bu dönem

devamı »