Bilim ve Teknik


Araştırmalara Göre Atmosferdeki Gazların Güncel Oranı Şöyle: %76 Azot, %19 Oksijen, %5 Sinek İlacı...

Araştırmalara Göre Atmosferdeki Gazların Güncel Oranı Şöyle: %76 Azot, %19 Oksijen,  %5 Sinek İlacı...
bir antiochus haberi / 25.06.2016 17:18:26

Yazın gelmesiyle beraber artan sinek ve sivrisinek nüfusu, sinek kovucu spreylerin satışında patlamaya neden oldu. Bunun yanı sıra, büyükşehirlerde başta olmak üzere birçok belediye, ilaçlama çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Sokaktan gürültüyle geçen araçların kullanıldığı bu ilaçlama çalışmaları öyle boyutlara ulaştı ki, yeni yapılan araştırmalara göre havadaki gazların oranı bile değişti. 

Ezber Çok Fena Bozuldu

4. sınıftan beri fen bilgisi dersinden çoğu insanın tek hatırladığı cümle, genellikle atmosferdeki gazların oranıdır. Ezberin en kalıcı hali olan bu oranlar, %78 Azot, %21 Oksijen ve %1 Diğer gazlar şeklindedir. Ancak bu araştırma, bahsi geçen oranları yalancı çıkardı. Araştırmaya göre havadaki gazların güncel oranı, %76 Azot, %19 Oksijen ve %5 Sinek İlacı şeklinde. Sinek ilacı nereden çıktı diye sorarsanız, bunun kaynağı belediyelerin yazın yaptığı ilaçlama çalışmaları. Bu gazların miktarı, atmosferin bileşenlerine çarpıcı bir şekilde etki ediyor.

"Sinek İlacı Olmasaydı Sinek Olacaktı"

Bu araştırmanın sonuçları yayımlanır yayımlanmaz, birçok çevreci örgüt belediyelerle iletişime geçti ve onları yayılan zararlı gazlar konusunda bilinçlendirmek için birer heyet yolladı. Ancak belediyelerin hepsi anlaşmış gibi öyle bir savunma yaptı ki, heyet tek bir cümle edemeden geri dönmek zorunda kaldı :

"Kim zararlıymış, bu gaz mı zararlıymış? Yani ne yapalım şimdi söyleyin bana. O kadar vatandaşın şikayeti ne olacak? Havanın %5'i sinek ilacı olmuş diyorsunuz. Sinek ilacı olmasaydı sinek olacaktı onun yerine. Bizim de bir bildiğimiz var herhalde. Sinek ilacı kanser yapıyor olabilir, ama o kadar sinek olsaydı bir adamı bir gecede yerdi."

Dünya Bunu Kabullendi

Birçok ülke ve uluslararası örgüt, atmosferdeki gazların oranını bu şekilde kabul etmenin tek çare olacağını açıkladı. Bundan sonra yapılması gerekenin, bu oranları dengede tutarak insanların sineklerden korunma hakkına saygı duyulması olduğu da belirtildi. Bunun bilincini aşılamak için ise 4. sınıftan itibaren fen bilgisi kitaplarında bu bilgiler artık güncel şekliyle yer alacak. Bir yandan da, sinek ilacının periyodik cetveldeki yeri için tartışmalar başlamış durumda.


BİLİM VE TEKNİK

Türk Bilim İnsanları, Yaptığı Araştırmayla Büyük Oyunu Bozdu: "Hollanda İneğinin Sütü Kanser Yapıyor..." »

Türk Bilim İnsanları, Yaptığı Araştırmayla Büyük Oyunu Bozdu: "Hollanda İneğinin Sütü Kanser Yapıyor..."

Ülkemizde bulunan bazı büyükbaş hayvanlar bilindiği üzere ithal. Hollanda gibi bazı ülkelerle yaşanan kriz sonrası Hollanda ineğinin sütüne de güven olmamaya başladı. Bunun üzerine bir araştırma ekibi

devamı »
BİLİM VE TEKNİK

Türk Bilim İnsanlarının Tasarladığı Yün Kazakla Çalışan Enerji Santrali, Bu Ay Hizmete Giriyor... »

Türk Bilim İnsanlarının Tasarladığı Yün Kazakla Çalışan Enerji Santrali, Bu Ay Hizmete Giriyor...

Bilindiği gibi Türkiye, enerjisinin büyük bir bölümünü ithal ediyor. Bunun önüne geçmek için HES, RES ve Nükleer santral gibi projeler yapılsa da yanlış yerlere yapılıyor ve halkın tepkisine yol açıyo

devamı »